Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır

Bildiğiniz üzere son zamanlarda internetten para kazanmak özellikle de Youtube üzerinden para kazanmak çok popüler bir hale geldi ve herkesin dilinden düşmeyen bir durum halini aldı. Şimdi Youtube üzerinden videolar yayınlayan biri olarak bu durumun nasıl olduğunu tüm ayrıntılarıyla anlatacağım.

Youtube’da Para Kazanmak

Youtube‘da para kazanmaya başlamak için tabiki öncelikle aktif bir içerik üreticisi olmanız gerekiyor. Kendinize ait özgün videolar yayınlayarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Size ait olmayan başkasından alıntılanmış videoları yayınladığınız taktirde o videolardan para kazanamazsınız. Bu videolar ancak kanalınızın keşfedilmesini sağlayabilir ancak izinsiz olarak başkasının videosunu paylaşırsanız videonuza telif gelebilir ve bu durumda büyük zarara uğrarsınız. Telif yiyen kanallar Youtube tarafından pek sevilmezler. Telif hakkı konusuna yazının devamında uzunca değineceğim.

youtube para kazanmak

Nasıl Para Kazanılır?

Kendi videolarınızı kanalınıza yüklemeye başladıktan sonra ilk yapmanız gereken toplam 10.000 izlenme sayısına ulaşmaktır. Bu seviyeye gelene kadar içerik stüdyosunda para kazanma simgelerini görüntüleyemez ve ayarlarını yönetemezsiniz. Bu sınıra ulaştıktan sonra Youtube’a iş ortaklığı talebi gönderebilir ve talebiniz onaylanırsa videolarınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz. Para kazanma işlemi talebiniz onaylandıktan sonra aldığınız izlenmeler için geçerlidir. Daha önceki izlenmeleriniz size getiri sağlamayacaktır.

Para Kazanma Simgeleri

Youtube’da üç farklı para kazanma simgesi bulunmaktadır. Bunlar

  • para kazanılmıyor
  • sınırlı reklam
  • para kazanılıyor

olarak üçe ayrılmaktadır. Aşağıdaki resimden üçünü de görebilirsiniz.

para kazanma youtube

Bir videodan para kazanılıp kazanılmayacağına siz karar verirsiniz ancak Youtube otomatik olarak videonuzu sınırlı para kazanılan videoya dönüştürebilir. Bu henüz yeni bir özellik olduğundan dolayı sorun bulunmayan bir videonuzda da ortaya çıkabilir. Böyle olduğunu düşünüyorsanız “inceleme iste” butonuna tıklayarak düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bazı Youtube kurallarına uymayan videolar bu şekilde değerlendirilmektedir. Bunlar şiddet ve küfür gibi öğeler içeren videolardır. Hatta bu sebeple son zamanlarda pek çok Youtuber’in videolarında küfürleri sansürlediğini de gözlemleyebilirsiniz.

Youtube’da Neyden Para Kazanılıyor?

Belki de en çok merak edilen konu bu olabilir. Youtube’da izlenmeye göre mi para kazanılıyor, aboneye göre mi, beğeniye mi yoksa yoruma göre mi para kazanılıyor? Hiçbiri doğru cevap değil arkadaşlar. Youtube’da videoların izlenme süresinden para kazanılıyor. Video ne kadar izlenilirse o kadar sık araya reklam girebilir. Bunun yanı sıra uzun videolarda video üzerinde çıkan reklamlarda daha sık şekilde çıkabilmektedir. Bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman neden Youtuberların videolarını uzatmak için uğraştıklarını, kendilerini tekrar ettiklerini ve videolarında farklı şeylerden de bahsettiğini anlayabiliriz.

youtube nasıl para kazanılıyor

Youtube 10 Dakika Kuralı Nedir

Youtube’da para kazanmanın izlenme süresine bağlı olduğunu öğrendiğimize göre neden sürekli on dakika diye konuşulup durduğunu da öğrenebiliriz. Bu konuda çok büyük bir bilgi karmaşası var. O ki bazı kullanıcılar “10 dakikadan kısa videolardan para kazanılamıyor. Youtube’dan para kazanmak için videonun 10 dakikadan uzun olması gerekiyor.” demekteler. Bunu neye göre dediklerini anlayabilmiş değilim çünkü 7 saniyelik bir videodan bile para kazanmak mümkündür.

10 dakikalık videolarda ikinci bir reklam kesinlikle araya girmektedir. Bu sebeple kazanılan para iki katına çıkacaktır diyebiliriz. Bu da pek tabii olarak yayıncının işine gelecektir. Bu sebeple videolarının 10 dakikayı geçmesini isteyebilirler.

youtube para nasıl kazanılıyor

Youtube’dan Ne Para Kadar Kazanılıyor

Youtube’da videolarınızın izlenme süresine bağlı olarak hiç ummadığınız kadar çok para kazanabilirsiniz. Youtube’da para kazancı dolar olarak hesaplanmakta ve Adsense aktarım gününde o anki döviz kuruna göre hesaplanarak TL biriminden verilmektedir. Bu da doların şu an yaklaşık 4 lira olmasını göz önünde bulundurduğumuz zaman 4-0 önden başlamak anlamına geliyor. Aşağı yukarı bir hesapla 2000 dakikalık izlenmeden 1 lira kadar bir para kazanabiliyorsunuz. Tabi bu değer sabit olmamakla birlikte kitle etkileşimine göre artabilir veya azalabilir. Videoda çıkan reklamların nerede ve ne kadar çıkacağını siz belirleyemezsiniz. Bu yüzden videoya iki reklam koymak gibi bir özellik sadece Youtube tarafından eklenebilmektedir. Videonun uzunluğuna göre ideal sayıda reklam çıkartılacaktır.

Youtube’dan Para Nasıl Çekiliyor?

youtubeda neyden para kazanılıyor

Ve son olarak en önemli kısma geldik. Videolarımızı yayınladık ve Youtube üzerinden para kazandık. Ancak bu paraları Youtube’dan nasıl alacağız. Öncelikle Youtube hesabınızı bir adsense hesabına bağlamanız gerekmekte. Adsense üzerinde her ayın 10’u ile 15’i arasında hesabınızdaki kazandığınız para güncellenecektir. Bu tarihe kadar Youtube üzerinde istatistikler bölümünden tahmini gelirinize ulaşabilirsiniz.

Adsense üzerinde biriken paranız 20₺’yi aştıktan sonra bir TL hesabına ihtiyaç duyacaksınız. IBAN numaranızı belirttikten sonra Google Ireland adıyla hesabınıza kazandığınız paralar yatırılacaktır ancak bir iki küçük doğrulama işlemi var.

Adsense size öncesinde bir mektup göndermekte. Bu mektup üzerinde bir PIN kodu bulunuyor. Bu kodu yazdığınız zaman adres doğrulamanızı yapmış olacaksınız. Bu işlem için kazandığınız para ₺10’yı aşmış olmalı.

Bir sonraki aşamada ise IBAN numaranızı yazdığınızda ilk ödemeniz ₺1’dan küçük bir miktarda olacaktır. Hesabınızı kontrol edip kaç kuruş yatırıldığını Google’a bildirerek hesabınızın doğru olduğunu onaylamalısınız. Bu işlemin ardından kazandığınız para her ₺200’ya ulaştığı zaman iki üç gün içerisinde paranız hesabınıza yatırılacaktır.

2 thoughts on “Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır

Bir Cevap Yazın