Instagram’a Sadece 18 Yaş Üstünün Kullanabileceği Bir Özellik Eklendi

Instagram‘a gelecek olan yeni özellikle kullanıcılar hassas içeriklerin ne derece karşılarına çıkabileceğini üç farklı seçenekle denetleyebilecek. Sadece 18 yaş üstü kullanıcıları kapsayacak olan bu özellik platformda kullanıcıların istemedikleri tarzda gönderilerle karşılaşmalarının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Hassas İçerik Denetimi Nasıl Kullanılır?

Instagram’a eklenecek olan bu özelliğe kullanıcılar “Hesap > Hassas İçerik Denetimi” kısmından ulaşabilecek. Henüz tüm kullanıcılar için aktif olmayan bu özellikte hassas içerikler için üç farklı seçenek olacak.

Hassas İçerik Denetimi Nasıl Kullanılır

Bu üç seçenek ise sırasıyla şunlar olacak;

  • İzin Ver: Hassas ve şiddet içeren tüm içerikler karşınıza çıkabilir.
  • Sınırla (Varsayılan): Bu tarz içeriklerin bazıları karşınıza çıkacaktır. (Şu ana kadar kullanıcıların hepsinde bu ayarda içerik seçilerek sunulmaktadır.)
  • Daha Fazla Sınırla: Neredeyse hiçe yakın seviyede üzücü ve şiddet içeren paylaşım karşınıza çıkacaktır.

Rahatsız Edici İçeriklere Neler Örnek Verilebilir?

Instagram’da bazen hiç beklenmeyen içeriklerin bile rahatsız edici ya da kötü niyetli kullanımı olabilir. Bu konuda en yakın zamandaki örnek Profil Fotoğrafı Yapınca Hesap Kapattıran Heykel fotoğrafıdır. Kendisini alttaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bunun dışında Instagram’da bulunan rahatsız edici gönderilerin pek çoğu zaten karşımıza bulanık olarak çıkmaktadır. Bu gönderiler özellikle şiddet içeren gönderiler olsa da kişilik haklarını ihlal eden, müstehcenlik içeren ve benzeri olumsuz durumlar barındıran gönderiler olabilir.

Rahatsız Edici İçeriklere Neler Örnek Verilebilir

Bu özellik sayesinde Instagram kullanıcıların daha kendilerine özgü bir deneyim yaşamasını ve istemedikleri gönderilerle karşılaşmamalarını sağlamayı hedefliyor.

Neden 18 Yaş Altı Kullanıcılar Bu Özelliği Kullanamıyor?

Instagram’ın kullanım koşulları gereği bu tarz rahatsız edici gönderileri zaten 18 yaşından küçük kullanıcılar göremedikleri için daha az görme ayarını kullanmaları da mümkün değil.

Bir Cevap Yazın