İnstagram İnternet Kullanımını Azaltma

Popüler sosyal medya uygulaması İnstagram, tamamen görsel üzerine kurulu bir ağ olduğu için ister istemez “fazla internet yiyor“. Bu durumda da hücresel veri kullanımını azaltma yoluna gitmek gerekiyor. Bunun için yapabileceğiniz birkaç yöntem ve fedakarlık bulunmakta.

İnstagram’ın Az İnternet Harcaması İçin Yapılabilecekler

İnstagram'ın Az İnternet Harcaması İçin Yapılabilecekler

Kullanılan interneti azaltmanın yolları bazı ayarları değiştirmekten ve bazı içerikleri es geçmekten geçiyor. Bunların neler olduğuna göz atalım.

Daha Az Veri Kullanım Ayarı

İnstagram ayarlarında “hesap” bölümünde “hücresel veri kullanımı” ayarı yer almaktadır. Altta verilen sırayla hesap ayarlarını takip ederseniz İnstagram’ın daha az internet kullanmasını sağlayabilecek olan bu ayarı kullanabilirsiniz.

instagram daha az hücresel veri kullan ayarı

Hücresel Veri Kullanımı Varsayılan Olmuyor Sorunu

Bu ayarı yaptığınızda güncelleme yapıldığında bazen bu ayar kendisini kapatabilmektedir. Bu sebeple ara ara ayarlara girip kontrol etmeniz hücresel veri ayarlarının korunmasını sağlayacaktır.

Arka Plan Verilerini Kapatmak

Telefonunuzun ayarlar>uygulamalar bölümünden İnstagram‘ı bularak arka plan verilerini kapatabilirsiniz. Bu ayar İnstagram’ın siz uygulamaya girmediğiniz sürece internete bağlanmamasına sebep olacaktır. İnternet kullanımını azaltsa bile İnstagram bildirimlerini Wifi kullanmadığınız veya uygulamaya giriş yapmadığınız sürece almanıza engel olacaktır. Eğer mesajlaşmak için İnstagram’ı kullanıyorsanız bu özelliği kullanmak muhtemelen size yarardan çok zarar verecektir.

Arka Plan Verilerini Kapatmak

Videoları İzlememek

Diğerlerine göre ilkel bir yöntem olsa da içlerinde en etkili yöntem budur. Kendi internetinizi kullanıyorken karşınıza çıkan videoları izlemeden geçmeniz internet kullanımınızı büyük oranda düşürecektir. Hatta biraz daha arttırırsak profil ziyaretleri ve keşfet sekmesi tek seferde onlarca fotoğraf indirdiği için büyük internet kullanımına sebep olmaktadırlar.

Lite Uygulamasını Kullanmak

İnstagram’ın yakın zamanda yayınlamış olduğu İnstagram Lite uygulaması sayesinde daha az internet harcayabilirsiniz. Bu uygulama normalden farklı olarak pek çok tasarım özelliğini ve eklentiyi içeriğinde barındırmaz.

Lite Uygulamasını Kullanmak

Canlı Yayın İzlemek Ne Kadar İnternet Yer

Bir diğer internet sorunu da canlı yayınlardır, anlık yapıldıkları için Wifi’ye bağlanınca izlerim gibi bir imkan olmadığı için ne kadar internet harcadığı önemlidir. Ancak canlı yayınlar ilk bahsettiğimiz az veri kullanımı ayarı açıkken net yüklenmediği için büyük oranda bir internet harcaması yapmayacaklardır. Aynı şekilde canlı yayın yaparken de kullanılan veri oranı değişmez.

Bonus: İnstagram Video İndirme

Beğendiğiniz videoları kaybetmemek veya arkadaşlarınızla paylaşmak için telefonunuza indirebilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için alttaki videomuzu indirebilirsiniz. Ancak unutmayın video indirmek de videoyu izlemek kadar internet harcar 🙂 Hücresel veri kullanımını azaltmaya çalışırken internetinizi bitirmeyin.

Bir Cevap Yazın