QR Karekod Nasıl Oluşturulur (Ücretsiz ve Logolu)

Son yıllarda özellikle kitaplarda, dergilerde hareketli içerikleri oynatmak için kullanılmasıyla karşımıza çıkan karekodlar üretilmeye başlandıkları zaman pazarlama konusunda devrim yaratacak bir teknolojiydi. Kullanıcıların sadece kamerayla istenilen sayfaya yönlendirilebilmesine imkan sağlayan QR kodlar bugün onlarca kişiselleştirme seçeneğiyle dakikalar içerisinde hazırlanabilmektedir.

Basitçe QR Kod Oluşturma Yöntemi

Basitçe QR Kod Oluşturma Yöntemi

QR kodları oluşturma servisleri bugün size iki üç aşamada sıfırdan bir qr kod oluşturmanıza imkan sağlayabilmektedir. Ancak bu servisleri kullanırken dikkat etmeniz gereken size oluşturduğunuz kodu geçici süreyle sunma imkanı vermemesidir. Bu durumun sonuçlarına bir örnek vermek gerekirse bir kulüp tarafından oluşturulmuş üye kartlarına siteye yönlendirmek için eklenen qr kodun kullanılan servisten ötürü süresinin dolmasının ve kartların üzerinde hiçbir yere çıkmayan kodların oluşması şahsen yazar olarak gördüğüm bir durumdur.

Logolu QR Kod Nedir?

Kişiselleştirilmiş qr kodlara bir örnek verecek olursak sizlere bizim yapmış olduğumuz sitemizin ana sayfasına yönlendiren logolu bir qr kodu örnek gösterebiliriz. Şimdi aşama aşama qr kod oluşturma yöntemlerine geçelim;

Teknoloji Elçileri qr karekod oluşturma
teknoelci.com ana sayfasına çıkan logolu bir QR Kod

1- QR Kod Oluşturucu Servisine Giriş Yapın

Servis olarak bizim tavsiye edeceğimiz site QR Kod Monkey isimli sitedir. Giriş yaptığınız zaman karşınıza gelecek sayfa şu şekildedir;

QR Kod Oluşturucu Servisine Giriş Yapın

2- Özel Ayarlamalarınızı Yapın

Sayfada bulunan “enter content” kısmından yönlendirmek istediğiniz sayfa adresini seçtikten sonra isterseniz qr koduna logo eklemek için “add logo image” kısmını kullanarak logo ekleyebilirsiniz. Ardından son olarak tasarım belirleme aşamasına geçebilirsiniz. Yapmak istediğiniz yönlendirmeye göre özel olarak logoları da seçebilirsiniz.

Özel Ayarlamalarınızı Yapın

3- Kendiniz İçin Bir Tasarım Seçin

Sayfanın sonunda bulunan “Pick a template” seçeneğine tıklayarak normal temalardan da farklı olarak bir tasarım seçebilir ve qr kodunuzla daha ön plana çıkabilirsiniz.

Kendiniz İçin Bir Tasarım Seçin

4- QR Kodunuzu Test Edin

Son olarak sayfada bulunan “Create QR Code” seçeneğine tıklayarak istediğiniz şekilde bir qr kod oluşturabilirsiniz. Tema ve logo gibi ayarlar opsiyonel olur isterseniz siyah temalı “karekod” da oluşturabilirsiniz.

qr kodunuzu test edin

Google Maps QR Kod Oluşturma

Normalden farklı olarak Google Maps üzerindeki bir konumu belirtmek isterseniz hariatalar üzerinde bulunan paylaş bölümünü seçtikten sonra karşınıza gelen kısa linki kopyalayarak qr kod servisinde bu linki kullanmanız gerekmektedir. Bu kodu kullanıcılar telefonlarına okuttukları zaman otomatik olarak Google Haritalar’a yönlendirileceklerdir.

google maps qr kod oluşturma

İnternette Daha Fazla Kişiye Ulaşmanın Farklı Yolları

İnsanlara hizmetinizi ve internet sitenizi ulaştırmanın en etkili yolu arama motorlarından gelecek organik ziyaretlerdir. Bu sebeple kullanıcıların sitenizi bulması için Google’da üst sıralara çıkma yöntemlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Google Üst Sıralara Çıkmak

Bir Cevap Yazın