Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim

Instagram‘da özellikle popüler hesapların ya da birileri tarafından özel olarak izlenen hesapların çalınması başkasının eline geçirilmesi maalesef karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun can sıkıcı olmasının nedeni hesapta bulunan tüm takipçilerin, emeklerin ve özel mesajların kaybolma daha da kötüsü başkasının eline geçirilerek kötü amaçlar için kullanılma ihtimalidir. Çalınan Instagram hesabınızı geri alsanız bile verilerinizin ne kadarının kopyalandığının ya da ele geçirildiğinin öğrenilmesi mümkün değildir ancak hesabı çalan kişilerin elinden aldıktan sonra erişimleri kesin olarak kesebilecektir.

Instagram Hesabı Nasıl Çalınmış Olabilir


Instagram Hesabı Nasıl Çalınmış Olabilir

Öncelikle soruna sebep olan hatayı bilmeniz bir daha bu hatayı yapmamanız ve çözüme gitmenizde yol kat etmenizi sağlayacaktır. Bazı Instagram hesaplarında kullandığınız hile, takipçi uygulamaları sahte giriş ekranları kullanarak şifrenizi ele geçirmiş olabilirler. Bu durumda yapabileceğiniz şey e-posta adresiniz ya da telefon numaranızı kullanarak hesabınızı sıfırlamaya çalışmaktır. Ancak hesabınızın çalındığından sadece şüphe ediyorsanız şu yazıya göz atmalısınız;

İnstagram Hesabıma Başkasının Girdiğini Nasıl Anlarım

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma Yolları

Instagram hesabınızı geri almak için kullanmak istediğiniz telefon numarası ya da e-posta adresi kullanarak sıfırlama işlemleri hesabınızı çalanların bu adresleri değiştirme ihtimalinden dolayı sonuç vermeyebilir. Bu durumda yapmanız gereken işlemi adım adım şu şekildedir; öncelikle Instagram uygulamasına giriş yapın, üye girişi ekranında bulunan “Giriş yapmak için yardım al.” butonuna tıklayın.

Çalınan Instagram Hesabını Geri Alma Yolları
iPhone kullanıcıları “Şifreni mi Unuttun” seçeneğine tıklayınca “Daha Fazla Yardım” seçeneğini görebilirken Android kullanıcıları giriş ekranından “Daha Fazla Yardım” seçeneğine ulaşabilirler.

Yardım kısmında hesabınızla ilgili işlem yapabilmek için kullanıcı adı girmeniz gerekecektir.

HACKLENEN INSTAGRAM HESABI NASIL GERİ ALINIR

Kullanıcı adınızı girmeniz ardından hesapla ilgili yapılabilecekler karşınıza çıkacaktır. Bu durumda yapmanız gereken eğer mevcut e-posta adresiniz değiştirilmemişse e-posta yardımı istemek ya da hesabınız bağlıysa Facebook ile giriş yapmaktır. Bunlara erişiminiz yoksa tekrar daha fazla yardım seçeneğini kullanmalısınız.

İnstagram hesabı geri alma formu

Bu aşamada size var olan seçenekler tekrar sunulacaktır. Çalındığı için hesaba ait telefon numarası, e-posta adresi ya da Facebook adresine erişimimiz olmadığını varsayarak bu aşamada da sayfanın sonunda bulunan “Bu e-posta adresi ve telefon numarasına erişemiyorum” seçeneğine tıklıyoruz.

İnstagram hesabım çalındı nasıl şikayet edebilirim

İşte bu noktada sonuç almamızı sağlayacak olan sayfa karşımıza geliyor. Hesabın tüm bilgileri değiştirilmiş olsa bile hesabın kuruluşunda kullanılan e-posta adresiyle Instagram’a başvurarak hesabın gerçek sahibi olduğunuzu doğrulayabiliyorsunuz.

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim

Forma Ulaşmanın Alternatif Yolu

Uygulama dışında Instagram’ın kapatılan hesapları açmak için kullandığı bir form bulunuyor. Bu yöntem kendi mesajlarınızı ekleyerek hesabın sahipliğini (sadece kişisel hesaplar için) fotoğrafınızı yollayarak kanıtlamanızı sağlamaktadır. Form aynı zamanda kapatılan hesapların açılması için kullanıldığı için bu yöntemi anlatan Instagram Kapatılan Hesabı Açma yazımıza atabilirsiniz.

Kapatılan İnstagram Hesabı Nasıl Açılır 2020

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Şikayet Edebilirim

Instagram hesabınızın başka birisi tarafından ele geçirilmesi, hiçbir işlem yapılmasa bile sadece içerisindeki verilere ulaşılması “özel hayatın gizliliğinin ihlali” sebebiyle hukuki yollara başvurmanız için yeterlidir. Bu sebeple hesabınızı ele geçiren kişilere karşı hakkınızı aramanın en doğru yolu hukuki yollara başvurmak olacaktır. Eğer hesabınızı ele geçireni bulmak isterseniz yapabileceğiniz tek şey hesabınızı geri aldıktan sonra değiştirip kullandığı e-posta ve telefon bilgilerinden yola çıkmaktır. Kendisi hakkında iz bırakmayan birini bulmanız siber yollarla pek mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın