iOS 14’ün Herkesin Bilmediği Özellikleri

16 Eylül 2020’de piyasaya sürülen ve getirdiği önemli yenilikler ile Apple’ın gözbebeği olan iOS 14 işletim sistemi birçok işlevsel özellik bulunduruyor. iPhone 6S ve daha üst modellere sahip olan kullanıcılar şu sıralar, iOS 14’ün sunduğu yeni özellikleri kullanmaya çalışıyorlar. Özellikle kullanıcılar telefonun üst kısmında yer alan turuncu noktanın neden geldiğini merak ediyor. Birçok kullanışlı özelliğiyle kullanıcılarına kolaylık sağlayacak olan iOS 14 şimdiden sevenlerinin takdirini kazanmış durumdadır.

1) Mesajları Filtreleme

Mesajları Filtreleme

 Mesaj filtreleme özelliği, iOS 14 ile yapay zeka desteğine kavuştu. Böylece artık gelen mesajlar, reklam ve işlemler şeklinde de gruplandırılabiliyor. Mesaj aktif özelliğini çalıştırdığınız zaman reklam amaçlı size gönderilen mesajlar için bildirimleriniz kapalı hale getiriliyor. Kişiler listesinde olan/olmayan kişilere göre yapılan bu özelliğin ekstra bir içeriği daha bulunmaktadır. Bilinmeyen bir kişiden gelen mesajdaki bağlantıları, göndereni kişiler listenize eklemediyseniz veya mesaja yanıt vermediyseniz o mesajı açamazsınız.

2) FaceTime Göz Teması

FaceTime Göz Teması

Facetime ayarlarında artık göz teması özelliği bulunuyor. Göz teması özelliği sayesinde düzenli bir şekilde karşı taraf ile daha etkili bir konuşma ve görme imkanı sağlanıyor. Görüşme esnasında siz ön kamera yerine ekrana bakıyor olsanız dahi karşı tarafa sizin kameraya bakıyormuşsunuz gibi olan görüntünüzü aktarıyor

3) Sesli Notlarda Gürültü Artık Yok

Sesli Notlarda Gürültü Artık Yok

iOS 14 ile yeni özelliklere kavuşan sesli notlar uygulaması, yeni özelliklerinden birisi de artık kayıtlarınız iki şekilde kategorilere ayrılmış oluyor. Bunlardan biri sık kullanılanlar diğeri de yakın zamanda olarak ikiye ayrılıyor. Uygulama için en önemli güncelleme, siz kayıt yaptığınız sırada sizi rahatsız edebilecek, kaydınızda sorun olabilecek istenmeyen seslerin ortamdan kaldırmaya yarayan arka plan gürültüsünü engelleme özelliğidir. Bu özelliği ses kayıtlarınızı düzenlerken ve dış ortamdan gelebilecek olan sesleri kaldırmak için kullanabilirsiniz.

4) Gizlilik Özelliği

Gizlilik konusuna büyük önem veren Apple, iOS 14’e birçok güncelleme getirerek güvenlik için gerekli önlemi sağlamıştır.

  • Sizdeki dosyalara ve fotoğraflara ulaşmak isteyen bir uygulamanın, artık o fotoğrafın veya dosyanın elle seçilebilmesi mümkündür. Önceden tamamen kısıtlama özelliği veya tamamen erişime izin ver şeklinde güvenlik için soruluyordu.
  • Yaklaşık konum özelliği sayesinde, gitmek istediğiniz konumun tam bulunduğunuz konuma ya da yaklaşık konumunuza olan uzaklığına bakarak ikisinden birini seçebilmek artık mümkün
  • Bir uygulama için kes, kopyala, yapıştır ve geri al gibi kısa yol bulunduran panodaki verileri kullandığınızda, kullanıcı bir bildirim ile uyarı alır.
  • Apple kullanıcıların şifrelerinin saklandığı iCloud anahtar zinciri,  iOS 14 güncellemesiyle birlikte kullanıcılara çeşitli güvenlik önerilerinde bulunmaya başladı. Örneğin kullanıcılar aynı şifreyi birçok yerde kullanırsa,  iCloud anahtar zinciri uyarı verecek
  • Safari’ye ziyaretçileri izleyenler hakkında ayrıntılı bilgi sunan “gizlilik raporu” özelliği eklendi. Böylece hangi izleyicilerin hangi verilere ulaştığını ayrıntılı bir şekilde görüntülenecek. Ek olarak akıllı izleme önleme özelliğiyle gizliliği ihlal edenlerin çalışması engellenecek.
  • Telefonunuzda kamera ya da mikrofon gibi donanımları kullanan hangi uygulamaların bulunduğunu size bildirmek için WiFi simgesinin yanında turuncu veya yeşil nokta belirlenecek.

5) Sayfa Düzenleme

Sayfa düzenleme özelliği sayesinde artık kullanıcılar, gizlemek istediğiniz uygulamanın yer aldığı sayfayı kaldırarak, o uygulamanın ana ekranda görünmemesini sağlayabilirsiniz.

6) Geçmiş Yığını

Geçmiş Yığını

iOS 14 ile birlikte gelen işlevsel özelliklerden birisi de geçmiş yığını özelliğidir. Bu özellik sayesinde geri düğmesinin üzerine uzun süre bastığınız zaman, o yere gelene kadar tıklamış olduğunuz yerlerin listesini tekrardan görüntüleyebilirsiniz. Geri al özelliğinin iOS 14 işletim sistemi ile güncelleme ile gelmiş özelliğidir.

7) Fotoğrafları Daha Fazla Yakınlaştırma

Fotoğrafları Daha Fazla Yakınlaştırma

iOS 14, galerimizdeki fotoğrafları daha net görmemiz için, daha fazla yakınlaştırma imkanı sunmaktadır. Böylelikle kullanıcılar telefondan uygulamaları kullanıp fotoğraf için ekstra uğraşmalarına gerek kalmamaktadır.

8) Ses Tanıma

Ses Tanıma

Özellikle işitme engelli kullanıcılar için biçilmiş kaftan olan bu özellik yapay zeka yardımıyla yeni işlevleri yerine getirmektedir. Ses tanıma özelliği,  mikrofonlardan gelen ses verilerini, yangın alarmları, ev aletlerinin çıkarmış olduğu sesler, araba kornaları, evcil hayvan seslerini, su akıntısı, bebek ağlaması gibi sesleri saptayıp, kullanıcılara bu sesler hakkında uyarı göndermektedir.

9) Geri Dokunma

Geri Dokunma

iOS 14’ün kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacağı geri dokunma özelliği herkesin işine yarayacak bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.  iPhone’un arkasına iki ya da üç kez dokunarak kamerayı açma, ana ekrana dönme, ekran görüntüsü alma gibi birçok işlevi hızlıca gerçekleştirebilmek mümkün oluyor. Önceden atanan kısayolları çalıştırabilme özelliği iPhone kullanıcıları için en önemli özellik olarak duruyor.

10) Ön Kameraya Ayna Modu

Ön Kameraya Ayna Modu

iOS 14 ile ön kameraya eklenen ayna modu özelliği, aynaya bakıp, poz veriyormuş şekilde selfie fotoğraflar oluşturabilmek mümkün kılıyor.

Bir Cevap Yazın