Görme Engelliler Nasıl Telefon Kullanır

Günlük hayat içerisinde her ne kadar rastlamasak da engelli insanlar pek çok konuda artık normal insanlara yetişebilmekteler. Son yıllarda pek çok alanda gelişmeler hızla sürmekte olup bunlardan en önemlisi gözleri görmeyen bir insanın bile telefon kullanabilmesini sağlayabilen teknolojidir. Bu konuda Android cihazlar için Google, iOS cihazlar için ise Apple yardımcı uygulamalar geliştirmiştir. Bu uygulamalara erişilebilirlik uygulamaları denilmektedir.

Görme Engellilerin Kullanabileceği Cep Telefonları

görme engellilerin kullanabileceği cep telefonları

Artık teknoloji öyle bir hal aldı ki görme engelliler için tuşlu telefon yerine herhangi bir Android ya da iOS işletim sistemli telefon daha kolay kullanılabilir telefonlar oldular. Şimdi sizlere bunun nasıl olduğunu anlatalım; erişilebilirlik uygulamaları açıldıkları andan itibaren ekranın tıkladığınız kısmında ne olduğunu sesli olarak geri bildirebilme özelliğine sahiptirler. Örneğin bir yazıya tıkladığınızda o yazıyı size okur, bir harfe bastığınızda o harfi size söyler. Sesi dinledikten sonra iki kere aynı yere tıklarsanız tıklamanız geçerli sayılıyor. Bu da sesi duyduktan sonra farklı bir yere tıklama ihtimalini ortadan kaldırmış oluyor. Ayrıca sesle yazma özelliğini kullanarak yazı yazmak yerine istedikleri şeyi klavye kullanmadan yazabilmeleri de mümkün. Böylece zamandan büyük oranda tasarruf edilebilir.

Görme Engelliler İçin Telefon Programı

görme engelliler için telefon programı

Görme engelliler için kullanılabilecek olan en gerekli program Android için Talkback uygulaması, iOS kullanıcıları için Voiceover uygulamasıdır. İkisi de telefonlara halihazırda yüklü olarak gelmektedir. Ayarlardan açarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamalar zaten tüm normal uygulamaları kullanmaya imkan sağladığı için buradan sonra işinize yarayacağınızı düşündüğünüz her uygulamayı kullanabilirsiniz.

görme engelliler için telefon kullanmak nasıl oluyor

Talkback Nasıl Kapatılır

Eğer bir telefonda talkback’i kapatmak isterseniz erişilebilirlik kısayolları işinizi kolaylaştıracaktır. Yapmanız gereken telefonun ses açma ve kapama tuşlarına aynı anda üç saniye boyunca basılı tutmaktır. Bu özellik işe yaramazsa üstteki yönergeyi uygulayın.

En yakın zamanda bu konuyla ilgili ayrıntılı bir video yayınlayacağız. Videomuz hazır olduğu zaman bu yazı güncellenip buraya eklenecektir. Dilerseniz Youtube kanalımızı takip ederek diğer videolarımıza göz atabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bizler sizlere yardım etmekten asla çekinmeyiz. Dilerseniz görme engelliler için telefon kullanımı konusunda daha yardım almak için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. Belki günlük hayatta sizlere yardımcı olamayız ama teknolojiyle aranızdaki sorunları çözmenizi sağlayabiliriz. 🙂

One thought on “Görme Engelliler Nasıl Telefon Kullanır

Bir Cevap Yazın