İnstagram Hikayelere Bakanlar Neye Göre Sıralanıyor

İnstagram‘ın son zamanlarda sık sık değiştirdiği algoritmasından etkilenen durumlardan biri de İnstagram’da hikayeleri görüntüleyenlerin sıralamasıdır. Daha önce pek çok sefer instagram hikaye görenler neye göre sıralanıyor diye sorup cevap alamamış olabilirsiniz. Bu yazımızda şimdiye kadar bu konuda edinilen tüm bilgileri toparlayıp sıralamanın neye göre olduğunu etkileyen her şeye değineceğiz.

İnstagram Hikayelere Bakanları Sıralayan Algoritma

Öncelikle İnstagram’ın yaptığınız her hareketi sizlere daha ilgili içerikler sunabilmek için kayda aldığını bilmeniz gerekiyor. Yani kimin fotoğraflarını beğendiğiniz, videolarını izlediğiniz ne kadar mesajlaştığınız hatta profilini ne sıklıkla ziyaret ettiğiniz bile geçmiş kayıtlarında tutulmaktadır. (Yazının sonunda bu konunun riskleri hakkında bir açıklama bulunmaktadır.)

instagram hikayelere bakanlar neye göre sıralanır ekşi 2018

Hikayelerinize bakanlar sıralanırken ise bu bilgiler kullanılır ve size en çok ilgilendiğiniz kişiler başta gösterilmeye çalışılır. Genel olarak bunlar profiline baktığınız, gönderilerini beğendiğiniz hatta hesabınız bağlıysa Facebook‘ta eklediğiniz kişilerdir. İnstagram hikayenize bakanları birkaç sefer kontrol ettiğinizde ise aynı kişileri hep başta göstermek yerine İnstagram onları daha aşağı atmayı tercih etmektedir.

Profilime Bakanlar Üstte Çıkar mı?

İnstagram Hikayelere Bakanlar Neye Göre Sıralanıyor

Hayır, diğer kullanıcıların sizinle etkileşimleri sıralamayı etkilemez. Sizin onlara karşı etkileşim göstermeniz önemlidir. Bir kişi 100 defa da profilinize baksa bu onu bir sıra bile ileri taşımaz. Bu da İnstagram hikayelerini görüntüleyen kişi sıralamasının bir anlam çıkarılmayacak bir şey olduğunu gösterir.

İnstagram Hikayeleri Gösteren Sıralama Neden Önemli

Kullanıcıların bunu bu kadar merak etmesinin sebebi de zaten ilgilendikleri kişilerin başlarda çıkmasıdır. Onlar da benimle bu kadar ilgileniyor mu gibi bir düşünceyle sıralamanın neden böyle olduğunu öğrenmeye çalışırlar. Maalesef ki sıralama size böyle bir bilgiye ulaşma imkanı vermemekte.

Neden Bazen Alakasız Kişiler Görüyorum

instagram story görüntüleyenler hilesi neye göre sıralanıyor

Her ne kadar etkileşim önemli olsa da güncellik de bir o kadar önemli bir faktördür. Sık sık İnstagram’dan çıkış yapıp listenizi kontrol ederseniz İnstagram hikayenizi görüntüleyenleri gösteren sıralama kendiliğinden değişmeye başlayacaktır. Çok sefer bunu yapmanızın ardından artık İnstagram her şeyi boşverip rastgele bir sıralama vermeye başlayacaktır.

Kimin Profiline Baktığım Görünür mü?

Hayır, her ne kadar kimin profilinize baktığınızın kaydı tutulsa da endişe etmenize gerek yok çünkü bunlar sadece makinelerin hafızasında tutuluyor ve insanların bunlara erişme imkanı yok. Eğer merak ederseniz İnstagram Profilime Bakanlar Nasıl Görünür isimli bu yazımıza bakarak konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

2 thoughts on “İnstagram Hikayelere Bakanlar Neye Göre Sıralanıyor

Bir Cevap Yazın