Oyun Monitörü Satın Alma Rehberi (Uygun Monitör Nasıl Seçilir?)

Oyuncular için en önemli bilgisayar donanımlarından biri de monitördür. Normal bir bilgisayara göre oyuncu monitöründe gecikme hızı, renk geçiş hızı gibi faktörler büyük önem taşır. Bu sebeple oyuncu monitörü almadan önce bazı özelliklere dikkat etmek gerekir. İşte en iyi performansı gösterecek monitörü seçmek için gerekenler.

En İyi Monitör Markası Hangisidir?

En İyi Monitör Markası Hangisidir

Kullanıcıların ilk aşamada takıldığı noktalardan birisi alacakları monitörün hangi marka olacağı olabiliyor. Her ne kadar oyun monitörü konusunda BenQ, Asus, ViewSonic gibi markalar öne çıkıyor olsa da marka konusu dikkat edilmesi gereken son detay olabilir. İstediğiniz özelliklere sahip olduktan sonra marka çok önem arz etmemektedir.

Oyuncu Monitörünün Boyutu Nasıl Olmalı?

Oyuncu Monitörünün Boyutu Nasıl Olmalı

Geniş ekranlı monitörler daha fazla görüş açısı sağlıyor olsa da kullanım şeklinize monitörlerde göre belli bir büyüklükten sonrası görüş açınızı genişletmeyi değil ekranın bazı noktalarını kaçırmanıza sebep olacaktır. Bilgisayarınızı bir masa üzerine konumlandıracak ve tam olarak karşısında kullanacaksanız 20″ civarı ekran boylarını tercih edebilirsiniz.

Oyun İçin Monitör Kaç Ms Olmalı?

Oyun İçin Monitör Kaç Ms Olmalı

Oyuncu monitörlerinde tepki süresinin inanılmaz derecede önemli olduğunu belirtmiştik. Bu tepki hızının en kötü ihtimalle 5 ms olmasını tavsiye ediyoruz. Tepki süresi azaldıkça bilgisayar daha iyi bir deneyim sunacak olmakla birlikte yaklaşık olarak 3 ms ile 5 ms tepki süresi bulunan monitörler arasında yaklaşık iki kat fiyat farkı olduğunu da belirtmemiz gerekir.

Monitör Çözünürlüğü Nasıl Olmalı?

Monitör Çözünürlüğü Nasıl Olmalı

Yüksek çözünürlük fiyata büyük oranda etki ediyor olsa da 2020 yılında alınan bir oyuncu monitörünün 1920×1080 oranından daha düşük bir çözünürlüğe sahip olması pek kabul edilemez. Ancak imkan varsa 4K monitör seçilmesi oyunlarda en üst düzey görüntü kalitesini alarak oyunu gerçekten hissetmeyi sağlayabilecek bir durumdur. Ekran çözünürlüğü arttıkça bilgisayarın donanımının da daha fazla zorlanacağını belirtmeden geçmemeliyiz. Ek olarak oyunlarda çözünürlüğün yüksek olması YouTube videolarında olduğu gibi internet hızına bir yüklenme yapmayacaktır.

Ekran Yenileme Oranı (Tazeleme Hızı)

Ekran Yenileme Oranı (Tazeleme Hızı

Tazeleme oranı monitörün bir dakika içinde kaç kere kendini yenilediğini ifade eder. Tazeleme oranı ne kadar yüksekse monitör o kadar iyi olmakla birlikte en kötü ihtimalle 60 Hz ya da 75 Hz tazeleme hızına sahip monitörlerin alınmasını tavsiye ederiz. Çözünürlük arttıkça tazeleme oranının da yükseltilmesi doğru olacaktır. Yani 4K çözünürlüğe sahip bir monitörün 144 Hz tazeleme oranına sahip olması en doğru olanıdır.

Ekran Panel Türü Ne Olmalı?

Her ne kadar teknik bir detay olsa da IPS veya VA monitör panelleri oyuncular için daha iyi deneyim sunabilecek performans sergileyebilirler. Oyuncu bilgisayarı için monitör satın alma rehberimiz bu şekilde. Önerdiğimiz monitörler listesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın