İlk Cep Telefonu Türkiye’ye Ne Zaman Geldi

Cep telefonları günümüzde akıllı telefonların gelişmesiyle beraber hayatımızın önemli bir parçası halini aldı. Peki daha önce cep telefonlarının tarihçesini hiç merak ettiniz mi? Mesela ilk cep telefonu Türkiye’ye ne zaman gelmiş olabilir? Dünya üzerinde ilk internete girebilen telefon ne zaman üretilmiştir?

türkiyede ilk cep telefonları

Türkiye’de İlk Cep Telefonu

Ülkemizde ilk cep telefonları 90’lıı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Tarihi bir olay değeri taşıyan ilk telefon görüşmesi ise 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve dönemin Başbakanı Tansu Çiller arasında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu konuşmada kullanılan şebeke sağlayıcısı günümüzde hala hizmete devam eden Turkcell‘dir. İki ay sonrasında ise Türkiye’nin ikinci operatörü olan Telsim kurulmuştur.

türkiyede ilk cep telefonu ne zaman geldi

Türkiye’de kullanılan ilk cep telefonu modeli ise Nokia 1011 olup görüşmenin yapıldığı yıl 1994 olup ilk SMS gönderilen yıl ise 1995’di. Ancak o zamanlar sms’lerde Türkçe karakterler kullanılamıyordu. Sms’lerde Türkçe karakter kullanabilme özelliği 2008 tarihinde geldi. Dünya üzerinde ise internete girebilme özelliğine sahip ilk telefon 1999 yılında üretildi.

İlk Cep Telefonunun Kullanımı

aHaber tarafından konuyla ilgili hazırlanmış olan videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Videoda ilk telefon gösterilmekte ve onunla yapılan işlemler anlatılmaktadır.

Bir Cevap Yazın