İnternetten Satış (e-Ticaret) Yapmanın Yolları

İnternete herkesin erişebilmesi günümüzde satış yapan küçük büyük her firmanın bu alanı da bir mağaza olarak kullanmasına imkan sağlıyor. İnternetten satış yapmak tüm Türkiye’ye hatta dünyaya ulaşma imkanı veren ve 7/24 aktif devam eden bir yol olduğu için pek çok mağaza ve satıcı bu yöntemi kullanmak istiyor ancak internetten satış yapmanın teknik detayları arasında kaybolabiliyorlar. Başlıca internet satış yöntemlerini üçe ayırabiliriz.

1- Kendi Sitenizden Satış Yapmak

Kendi İnternet Sitenizden Satış Yapmak e-Ticaret

E-Ticaret için yapabileceğiniz en büyük adımlardan biri olan sanal mağaza açılışı tüm ürünlerinizi listeleyebileceğiniz, siparişlerinizi alabileceğiniz ve yönetimi tamamen size ait olan bir internet sitesi açmak olacaktır. Ancak kendi internet sitenizi açmanın bazı zorlukları bulunmaktadır. Çözümleriyle birlikte sorunları listeledik.

Yazılım ve Site Altyapısı Sağlamak

Yazılım ve Site Altyapısı Sağlamak

Günümüzde e-ticaret firmalarına hazır yazılımlar sağlayan Ideasoft, Ticimax gibi onlarca şirket bulunuyor. Bu şirketlere başvurduğunuz zaman sizlere yazılım ve altyapı desteğini sağlamaktadırlar. Size de ürünlerinizi siteye ekleyip siparişlerinizi yönetmek kalır.

Ödeme Sistemi Oluşturmak

Ödeme Sistemi Oluşturmak

Oluşturduğunuz internet sitesinde ödeme alabilmeniz için bir ödeme altyapınızın ve sanal posunuzun olması gerekmektedir. Pek çok firmanın sadece bir, iki bankayla anlaşması olabileceği için tüm bankalarla anlaşma imkanı sağlayan Payu, iyzico, PayTR gibi firmalardan destek alabilirsiniz.

Kargo Anlaşması Sağlamak

Kargo Anlaşması Sağlamak

Göndereceğiniz ürünleri müşterilere sürpriz kargo fiyatlarıyla sunmak istemiyorsanız kargo firmalarıyla da anlaşma sağlamanız gerekmektedir. Henüz kargo gönderimi olmayan firmaların anlaşmalarını genellikle kargo şirketleri kabul etmemektedir. Bu sebeple Ofispaneli gibi şirketler size kargo anlaşması konusunda destek sağlayabilir.

İnternetten kendi sitenizle satış yapmak için şirket açmaya kadar detaylı ayrıntılar için şu yazımıza göz atabilirsiniz;

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

2- Pazaryerleriyle Anlaşmak

Pazaryerleriyle Anlaşmak

E-ticaret için pazaryerleri sizin için pazarlama, müşteri bulma gibi pek çok işlemi yapan internet siteleridir. Bu sitelerde sizin tek yapmanız gereken ürünlerinizi ekleyip gelen siparişleri vaktinde teslim etmektir. Bu pazaryerleri sizin için ödeme altyapısı, kargo anlaşması gibi hizmetleri de sağlamaktadır. Bu pazaryerlerinde mağaza açılışı platforma göre değişiklik gösterebilmektedir;

Hepsiburada

Klasik bir pazaryerinden farklı olarak Hepsiburada hem kendisi ürünlerini satmakta hem de mağazalara kendi platformu üzerinden satış imkanı sunmaktadır. Bu sebeple mağazalardan biraz daha dikkatli olmalarını isteyerek daha katı kurallar koymaktadır. Bu kurallar başlıca ürün görsellerinin belli koşullara uygun olması, açıklamaların Hepsiburada tarafından belirlenmesi ve geç teslimatın cezalandırılmasıdır.

hepsiburada pazaryeri ile online satış yapmak
Görsel: Hepsiburada Gebze Operasyon Merkezi

Hepsiburada’da satış yapmak için https://www.hepsiburada.com/urunlerimi-nasil-satabilirim adresinde bulunan başvuru formunu doldurabilirsiniz.

N11.com

n11'den satış yapmak için gerekenler komisyon oranları

N11 üzerinde tüm ürünler mağazalar tarafından satılmakta olup N11’in kendi gönderip yaptığı bir ürünü bulunmamaktadır. N11 üzerinde her mağaza kendi ürünlerini kendi ekler ve ürün açıklamaları gibi özellikler otomatik filtreden geçirilir. N11 üzerinde mağaza açmak için https://www.n11.com/genel/magaza-ac-116969220 adresinden başvuru yapabilirsiniz.

GittiGidiyor

GittiGidiyor satış konusunda pek çok farklı yöntem sunmaktadır. Bu yüzden yardım merkezini ziyaret etmek daha fazla bilgi almak açısından yararlı olacaktır.

Trendyol

trendyol üzerinden satış yapmak

Son zamanlarda kendini hızlı bir şekilde önplana çıkaran Trendyol https://www.trendyol.com/saticibasvuru bağlantısından başvuru almaktadır.

ePttAVM

ePttAVM Güvenilir mi – Ne Kadar Şikayet Var?

Pazaryerleri arasında en uygun komisyon oranlarıyla ve kapıda ödeme gibi yöntemlerle satış yapma imkanı veren ePttAVM’de mağaza açmak için https://www.epttavm.com/magaza-basvuru bağlantısındaki formu doldurabilirsiniz.

3- Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak

sosyal medya ve instagram üzerinden satış yapmak

Günümüzde çok popüler olan ve kullanıcılara erişmek için kendi başına bir platform olan sosyal medya satışları yüksek kitlelere erişme konusunda sorun yaratmasa da güven ve ödeme konusunda sorunlar yaratabilmektedir. Detaylar için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

İnstagram’dan Satış Yaparak Para Kazanmak

Güveni Sağlamak

Güven konusunda sosyal medya kullanıcıların dikkat ettiği birinci konu takipçi sayısı ve sayfanın kuruluş zamanıdır. Bunlarla birlikte kullanıcıların yaptığı yorumlar da sayfaya duyulan güveni ciddi anlamda etkilemektedir çünkü kullanıcılar sayfaya başka bir kullanıcıdan gelen olumsuz bir yorumun etkisiyle güvenini kaybedebilir.

Takipçi Sayısı Neden Tek Başına Yetersiz

Güven yaratma konusunda sosyal medya kullanıcıları için takipçi sayısının önemini bilen sayfa sahipleri sahte takipçiler satın alarak takipçi sayılarını yüksek gösterebilmekteler. Kullanıcılar takipçilerin gerçek olup olmadığını anlamak için gönderilerin yorumlarına, beğeni sayılarına ve sayfanın kuruluş tarihine bakabilirler.

Ödeme Yöntemi

Bir internet siteniz olmadan sadece sosyal medya üzerinden satış yapıyorsanız ödeme yöntemleriniz de kısıtlı kalabilir. İlk aşamada kullanabileceğiniz yöntemler eft/havale ve kapıda ödeme hizmetleridir. Zamanla iyzico link gibi hizmetleri kullanarak banka, kredi kartı gibi yöntemlerle de ödeme alabilir ve potansiyelinizi yükseltebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın