İnstagram’dan Satış Yaparak Para Kazanmak

Her alanda olduğu gibi İnstagram’da da çok sayıda işletme hesabı ve ticari hesap bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının amacı haber, duyuru gibi paylaşımlar yapmakken işini büyütmek isteyen ticari hesaplar instagram’dan satış yapmak isteyebilirler. İnstagram’dan nasıl satış yapılır, yapılan satışların ödemesi nasıl alınır, kargo anlaşması nasıl yapılır gibi soruların cevaplarına değineceğiz.

İnstagram’dan Satış Yapma Yolunda Yapılacaklar

İnstagram'dan Satış Yapma Yolunda Yapılacaklar

Takipçi Kitlesi Oluşturma

Öncelikle hesabınızın insanlara ulaşabilmesi için bir miktar takipçi kitlesine ulaşmanız lazımdır. Bunun için bir süreliğine ilgi çekici içerikler paylaşabilir veya ilgili etiketleri kullanarak hedef kitleye ulaşmayı deneyebilirsiniz. Bir diğer keşfedilme yöntemi de keşfet bölümünde ilgili kişilerin karşısına çıkmaktır.

İnstagram’da Keşfete Nasıl Çıkılır?

Sürekli Aktif Olmak

Takipçi Kitlesi Oluşturma

İnstagram’dan satış yapan bir sayfanın hala başında birileri olduğunun belli olması için abartmadan sürekli paylaşımlara devam etmek gereklidir. Bazen bunu yapmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden zamanlı gönderi paylaşma uygulaması işinize yarayabilir.

İnstagram Zamanlı Gönderi Paylaşma

Ürünlerinizi Sergileme ve İletişim Kurma

Tabi ki iş sadece takipçi edinmekle bitmiyor. Ürünlerinizi yayınladıktan sonra kullanıcıların sizlere sorular sorabilmesi, sipariş verebilmesi için sizinle iletişime geçmesi gerekmektedir. Bunun için tavsiye edilen yollar bir kurumsal Whatsapp numarası edinip bio bölümünde paylaşmak ve gelen DM’leri en kısa sürede yanıtlamaktır.

Ürünleri Kargolama ve Ödeme Alma

Ürünlerinizi uygun fiyattan kargolamak hatta kapıda ödeme yöntemi kullanmak sizin için çok büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bunun için sahip olmanız gereken birkaç gereklilik vardır.

Kargo Anlaşması İçin Gerekenler

Kargo Anlaşması İçin Gerekenler

İnstagram’dan sattığınız ürünleri yollamak için bir kargo firmasıyla anlaşmanız gerekmektedir ancak normal bir kişi olarak şirketlere gittiğinizde anlaşma yapmak istemeyeceklerdir. Bu yüzden Ofispaneli adındaki servisi kullanabilirsiniz. Şirket olduğunuzu belirtmeniz halinde sizi en uygun kargo firmasına yönlendirecek ve uygun fiyattan kargo gönderimi yapabilmeniz için anlaşma sağlayacaklardır.

Kapıda Ödeme Kargo Sistemi

Eğer bir şirketiniz varsa ve kargo anlaşmasını yaptıysanız bir de kapıda ödeme anlaşması yapabilirsiniz. Şartları normal anlaşmadan farklı olup daha zahmetlidir ancak İnstagram’dan satış yapmak için önemli bir etkendir. Çünkü kullanıcılar İnstagram satıcılarına pek güvenmemektedir.

Kapıda Ödeme Kargonun Olumsuz Yanları

Kapıda Ödeme Kargonun Olumsuz Yanları

Kapıda ödeme siparişlerinde diğer ödeme yöntemlerine göre daha yüksek bir geri iade oranıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun için İnstagram’dan alışveriş yaparak sipariş veren müşteriyi ürünü kargoya vermeden önce “adresin doğruluğundan emin olmak için aradım” mazeretiyle arayarak siparişi kargoya verdiğinizi bildirebilirsiniz. Kapıda ödeme siparişlerinin vazgeçilme noktası genel olarak bu noktada gerçekleşir ve bu arama sırasında müşteri üründen vazgeçip vazgeçmediğini belirtebilir. Bir e-ticaret sitesinde paylaşılan istatistiğe göre ürünü kargolamadan önce müşteriyi arayarak teyit alınan siparişler sonrası geri dönen sipariş oranları %60 oranında düşmektedir.

Ödeme Alma Sistemi

Ödeme Alma Sistemi

Havale – Eft

İnstagram satışlarından ödeme almanın birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri eft/havale yöntemiyle paranın sizin hesabınıza aktarılmasını istemek.

Kredi Kartı

Diğer bir satış yöntemi olarak İnstagram’dan sizinle iletişime geçen kullanıcıları link ile ödeme sistemlerine yönlendirebilirsiniz. Buna bir örnek olarak iyzico entegrasyonsuz ödeme hizmetine göz atabilirsiniz.

Kapıda Ödeme

Kargo şirketinizle ek bir anlaşma yaparak kapıda ödeme sisteminizi aktif edebilirsiniz. İnstagram’da en çok verilen sipariş türü kapıda ödeme ile ödemedir.

One thought on “İnstagram’dan Satış Yaparak Para Kazanmak

Bir Cevap Yazın