İnternette Güvenli Alışveriş Yöntemi: Sanal Kart

Son birkaç yıldır sayıları inanılmaz derecede artan sahte banka sitelerine ve dolandırıcılarına karşı alabileceğiniz önlemleri bu yazımızda listeledik. Dolandırıcıların farklı farklı yöntemler geliştirmesine karşın bu sorunların hepsine karşı alınabilecek önlemler bulunmaktadır. Bu birkaç küçük ama önemli ayrıntıya dikkat ederseniz internette alışveriş yaparken korkmanız gerekmeyecektir.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmek Gerekenler

Sahte İnternet Sitelerine Kart Bilgilerinizi Kaptırmayın

Sorun: Eğer internet konusunda pek tecrübeli değilseniz adını duymadığınız internet sitelerinden alışveriş yapmanızı önermiyoruz. Bir sitenin gerçekten e-ticaret yapıp yapmadığını anlamak bazen uzmanların bile anlamayacağı bir şeydir. Sahte siteler kredi kartı bilgilerinizi çalıp sizin adınıza başka işlemler yapabilmektedir.

Çözüm: Bu soruna önlem olarak kredi kartınızda 3D Security özelliğini tüm çevrimiçi alışverişler için gerekli hale getirebilirsiniz. Bu durumda kart bilgileriniz girilse bile size gelen SMS kodu bankayla paylaşılmadığı sürece internetten alışveriş yapmak imkansız hale gelecektir.

Kartınızdan Haberiniz Dışında Para Çekilmesini Önleyin

Kartınızdan Haberiniz Dışında Para Çekilmesini Önleyin

Sorun: Kartınızın ele geçiren sitelerin bunu yaptığını fark edememeniz de mümkündür. Nadiren de olsa küçük ödemeler için 3D Security sistemi bazı sistelerde devre dışı kalabilmektedir.

Çözüm: İnternette alışveriş yapmak için tek kullanımlık bir sanal kart oluşturabilir ve limitini kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu durumda oluşturmuş olduğunuz kart numarasını alışveriş yaptıktan sonra silebilir ve o kartı aslında hiç var olmamış gibi imha edebilirsiniz.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur

Sanal kartlar bankaların sitelerinden oluşturulur. Yeni bir kart açma seçeneğine tıklarsınız ve size kartınızın numarasından farklı bir kart numarası verilir. Bu kartın limitini kendiniz belirlersiniz. Alışverişinizi yaptıktan sonra tekrar bankanın sitesine girip kartı silmenizin ardından o kart numarası sonsuza dek geçersiz hale gelecektir.

Sahte Banka Sitelerine Giriş Yapmayın

Bazen Facebook, Twitter gibi yerlerde “bankamızın sitesi yenilendi”, “giriş yapana internet veriyor, araba çekilişine dahil ediyoruz” gibi reklamlar görebilir hatta telefonunuza SMS bile alabilirisiniz. Linke tıkladığınızda bankanın sitesinin birebir aynısı gelir ve bu durumda yapmanız gereken sitenin linkini kontrol etmektir. Daha detaylı rehbere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sahte Banka Siteleri Nasıl Anlaşılır

Atm’lerde Kartınızın Kopyalanmaması İçin Dikkat Edin

Banka atm’lerine kart okuyucu yerleştiren dolandırıcılar atm’de yaptığınız işlemlerin ardından kartınızın bir kopyasını çıkarır ve işlem yapmaya çalışırlar. Bu düzenekte kart okuyucunun yanı sıra kamera da bulunmaktadır. Bu sayede kart şifrenizi de görebilirler. Bazı atm’lerde bu sebeple şifre girme klavyesinin üzerinde bir perdeleyici bulunabilir.

Atm’yi kullanmadan önce kart okuyucu elinizle zorlayarak bir kart çalma girişimi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Sahte bir kart okuyucu varsa ne sonuç alacağınızı aşağıdaki videonun 30. saniyesinden sonrasına bakarak görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın