Sahte Banka Siteleri Nasıl Anlaşılır

Son zamanlarda internet üzerinde verilen sahte reklamlar sebebiyle pek çok banka kullanıcısının hesap bilgilerini çaldırdığı bildirilmekte. Bu yüzden internette gördüğünüz reklam bağlantılarına değil de sitelerin kendi sayfalarına giriş yapmanız oldukça önemlidir.

Sahte Siteler Nerede Karşımıza Çıkar?

İnternette gezdiğiniz her an karşınıza sahte siteler çıkabilir. Bunlar sadece banka sitesi olmak zorunda değil. Aradığınız bir teknik servis, abonelik başvurusu yapmak için aradığınız sayfa sahte çıkabilir. Bu reklam örneklerine göz atalım.

Google Aramalarında Çıkan Sayfalar

Örnek olarak aşağıda Google kullanarak yaptığımız Akbank aramasında Akbank’a ait olmayan başka bir site karşımıza çıkıyor. Bu site muhtemelen ertesi güne kapatılacak olmasına rağmen bir şekilde onay almış ve reklam olarak yayınlanmış. Bankaların sitesi genellikle sadece adlarını içerir ve sade olurlar.

Başka bir örnek olarak Arçelik yazdığımızda karşımıza Arçelik’e ait olmayan başka bir site geliyor. Bu durum reklam veren sitenin dolandırıcı olduğu anlamına gelmez ancak gerçek Arçelik sitesi olmadığı bellidir. Bazen bu tarz reklamları görünce siteye hiç girmeden reklamdaki numarayı arayıp sahte teknik servisleri evlerine çağıran kullanıcılar çıkabiliyor. Bu durumda yapılabilecek en güvenli iş orijinal siteye girip böyle bir teknik servis yetkilisinin olup olmadığını sorgulamaktır.

sahte banka sayfası reklamı

Sosyal Medyadaki Sahte Reklamlar

Özellikle Twitter’ın önüne geçemediği bir durum olan sahte hesaplardan verilen reklamlar size bir bağlantı sunar ve bu linkten giriş yaparsanız ödül alırsınız gibi teklifler sunarlar. Bilgilerinizi girmeniz durumunda bilgileriniz dolandırıcıların eline geçer ve hesabınızı yönetme yetkisine sahip olurlar. Bu da aşırı riskli bir durumdur.

Gerçek Banka Sitesi Nasıl Anlaşılır

Genellikle banka sitelerini anlamak için linke bakmak yeterli olur. Örneğin Denizbank’ın sitesi denizbank.com Kuveyttürk’ün sitesi kuveytturk.com.tr’dir. Sahte siteler benzer ve alakasız hazırlanırlar, bunun yanı sıra pek çok bağlantıları sahtedir. Örneğin sayfanın altında bulunan hakkımızda, sözleşmeler tarzı linklere tıkladığınızda ya tepki vermez ya da gerçek siteye yönlendirirler sizi. Çünkü bu sayfalar sadece giriş sayfasından oluşurlar.

sahte denizbank

Eğer Sahte Siteye Giriş Yaparsanız Ne Olur

Bu sitelere bilgilerinizi verdiyseniz acilen bankanın sistemine girerek şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Normal şartlarda bu işlem tek başına yeterli olsa da bankanızı arayarak daha fazla neler yapabileceğiniz hakkında yardım isteyebilirsiniz. Bankaların çağrı merkezleri bu tarz durumlar için 7/24 çalışmakta olup şifre çaldırma bildirimlerinde bekletmeden müşteri temsilcisine bağlanmaktadır.

One thought on “Sahte Banka Siteleri Nasıl Anlaşılır

Bir Cevap Yazın