Telefon Ekranını Bilgisayara Kablosuz Yansıtma

Telefonunuzun ekranını bilgisayarınıza yansıtarak ekranınızı daha geniş şekilde kullanabilir ve bilgisayarınızdan yönetebilirsiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamak bilgisayar üzerinden kontrol etme imkanı da sağlıyor. Her ne kadar Google Play üzerinde aradığımızda karşımıza çeşitli uygulamalar çıksa da bu uygulamalar genellikle verimsiz ya da ücretli oluyorlar. Bu yöntemdeyse görüntüde herhangi bir gecikme ya da uygulama içerisinde herhangi bir ücretlendirme bulunmuyor.

Android Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma

Telefonumuzun ekranını bilgisayara yansıtmak için scrcpy isimli uygulamayı indirmemiz gerekiyor. Bu uygulama Github üzerinde bir geliştirici tarafından hazırlanmış olup ve gayet pratik bir kullanıma sahiptir.

Android Telefon Ekranını Bilgisayara Yansıtma

Ardından telefonumuzda bulunan geliştirici seçenekleri menüsüne ulaşmamız gerekiyor. Geliştirici seçenekleri için ise her telefonda farklı bir yerde bulunan “telefon hakkında” seçeneğini bulmamız gerekiyor. Bu kısım çoğu telefonda ayarların en altında bulunur.

Telefon hakkında kısmında bulunan “derleme numarası” seçeneğine art arda beş defa bastığınız zaman geliştirici seçenekleri kısmı ayarlarda görüntülenebilir olacaktır.


Programsiz telefon ekranını bilgisayara yansıtma
Xiaomi model bir telefonda geliştirici seçeneklerini açmak için izlenmesi gereken yol

Geliştirici seçeneklerini açtıktan sonra ayarlarda arama yaparak bulabiliriz.

Geliştirici seçeneklerini aktif ettikten sonra burada bulunan “USB Hata Ayıklama” özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir. Eğer bu sayfayı daha önce kullanmadıysanız sayfadaki başka bir ayarı değiştirmemenizi özellikle öneriyoruz.

usb hata ayıklama ve telefon ekranını bilgisayara yansıtma

Ardından bilgisayarınızda uygulamayı açıp USB ile telefonunuzu bağladığınızda ekranınızın artık bilgisayarınızda görüntülenebilir olduğunu göreceksiniz.

ekrandan sürükleyerek dosya taşıma imkanı

Ayrıca bu özellik sayesinde telefonunuz ve bilgisayarınız arasında dosya paylaşımı epey kolaylaşacaktır. Sadece ekranda sürükleme yaparak bile dosyalarınızı cihazlarınız arasında aktarabilirsiniz.

Bonus: Bilgisayarınızı Android Bir Cihaza Dönüştürün

Telefonunuzu bağlamanın yanı sıra bilgisayarınızda tüm Android uygulamalarını çalıştırabilmenize imkan sağlayabilecek bir uygulama olduğunu da biliyor muydunuz? Bluestacks isimli uygulamayı indirip kurarak çok basit bir şekilde bilgisayarınız üzerinde Android uygulamalarını çalıştırabilirsiniz.

Bluestack’a ait bir ekran görüntüsü

Bluestack kendisini sürekli yenileyerek her zaman en güncel Android sürümünü desteklemektedir. Bu sayede her zaman tüm uygulamaları çalıştırabilecek potansiyele sahiptir.

Bir Cevap Yazın