Corona Virüsü Nasıl Tespit Edilir – Önlemler Nelerdir?

Son zamanlarda dünyayı tehdit eden ve bugün itibariyle ülkemizde de görülen Corona virüsüne karşı alınması gereken bazı önlemler bulunmakla birlikte belirtilerin bilinmesi ve riskli davranışlardan uzak durulması önemlidir. Bu sebeple virüsün ülkemizde daha da yayılmaması için hem devlet kurumları hem de özel şirketler tarafından önlemler alınmakta pek çok toplu etkinlik iptal edilmekle birlikte zorunda kalmadıkça yurt dışına çıkılmamaktadır.

Corona Nasıl Bulaşır – Nasıl Önlem Alınır

Virüse karşı alınması gereken başlıca önlemler arasında sık sık el yıkamak, elleri yıkamadan ağız, yüz gibi açık noktalara temas ettirmemek, tokalaşma gibi temas gerektiren hareketlerden kaçınmak ve kalabalıklardan uzak durmak gerekmektedir.

 

View this post on Instagram

 

Corona Virüs’ün ülkemizde tespit edilmesine karşı bilinmesi gereken temel bilgiler

A post shared by Teknoloji Elçileri (@teknolojielcileri) on

Corona Hastalık Belirtileri Nelerdir

Corona’ya yakalanılıp yakalanılmadığının anlaşılması için bazı belirtilere dikkat etmek gerekmektedir. Bu belirtiler başlıca şunlardır;

  • Yorgunluk
  • Yüksek ateş
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Bulantı
  • Kusma
  • İshal

yeni koronavirüs belirtileri nelerdir

Belirti Gösteren Kişiler Ne Yapmalı

Özellikle son 14 gün içinde yurt dışında bulunmuş kişiler belirti göstermeleri halinde maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Türkiye’de pek çok hastane ve sağlık kuruluşunda Corona tespit kitleri bulunmakta ve anında müdahale edilebilmektedir. Ancak en önemli konu belirti gösteren kişilerin bile diğer insanlarla yakın oldukları zamanlarda maske takmaları gerekliliğidir.

Corona Virüs Hangi Durumlara Direnç Gösterir

Corona Virüs Hangi Durumlara Direnç Gösterir

Yeni Koronavirüs genel anlamda soğuk iklimlerde kendini daha çok gösterebilir. Buna ek olarak hastalığın hala pek çok Afrika ülkesine bulaşmamış olması da önemli bir detaydır.

Ölümcüllük Derecesi Nedir

Hastalığın yüksek bir ölüm oranı bulunmamaktadır. Elde edilen verilere bakıldığında daha önceden kronik hastalığı bulunan ve yaşlı kişilerin hastalıktan daha fazla etkilendiği, bağışıklık sistemi zayıf kişiler üzerinde hastalığın daha güçlü olduğu hatta hayati risk oluşturduğu bilinmektedir.

Corona Hangi Ülkelere Bulaştı

Güncel olarak Corona’nın bulaştığı ülke ve ölüm, kurtulma verilerine bit.ly/coronatakip sayfasından her an ulaşabilirsiniz. 11 Mart itibariyle elde edilen verilere göre 121,061 kişide Corona tespit edilmiş olup 4,368 ölümle sonuçlanmıştır.

Corona Hangi Ülkelere Bulaştı

Yaygınlık Seviyesi Türkiye’de Ne Derecede

Henüz tespit edilmiş bir vaka bulunmakta olup salgın derecesinde bir risk teşkil etmemektedir. Ancak önlem amacıyla pek çok toplu etkinlik ertelenmiş olup çalışmalar devam etmektedir.

Tedavi Edilebilir mi?

Tedavi Edilebilir mi?

Henüz tedavi edilebilir bir hastalık olmamakla birlikte ancak çeşitli semptomları zayıflatılabilmektedir (Yüksek ateşe önlem olarak ateş düşürücü kullanmak gibi). Tüm dünyada tedavi üzerine çalışmalar devam etmekedir.

Konuyla ilgili en net bilgiler T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılmaktadır. Bakanlık tarafından paylaşılan Koronavirüs bilgilendirme yönergesine buradan ulaşabilirsiniz; Sağlık Bakanlığı Corona Yönergesi

Bir Cevap Yazın