Twitter Mavi Tik Almak İçin Kaç Takipçi Gerekir

Twitter‘ın popüler ve gerçek hesapların sahte hesaplardan ayrılabilmesi için kullandığı onaylanmış hesap sistemi kullanıcı adının yanında görünen bir mavi tik olarak karşımıza çıkıyor. Bu sistem yıllardır kullanılmakta olmasına karşın hakkında pek fazla bilgi bulunmamasından ötürü kullanıcıların kafasında bazı soru işaretleri oluşuyor. Bunlar mavi tik almak için kaç takipçi gerekir, mavi tik başvurusu nasıl yapılır ve kimler alabilir gibi sorulardır.

Twitter Mavi Tik Neye Göre Verilir?

Taklit edilme ihtimali olan hesapların kesin bir şekilde ayırt edilebilmesini sağlayan mavi tik eskiden sadece ünlü kişilere ve büyük şirketlere verilirdi. Ancak bugün popüler parodi hesaplara bile mavi tik verilebilmekte. Bunun bir örneğini aşağıda görebilirsiniz.

twitter mavi tik almak için neler gerekir

Twitter Mavi Tik Almak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Twitter tarafından onaylanmış hesaba sahip olmak için gerekli olan koşullardan biri her zaman takipçi sayısı değildir. Gerçekten tanınırlığı ve bilinirliği kanıtlanmış hesaplar hiç takipçileri olmasalar da mavi tike sahip olabilirler. Bununla ilgili birkaç örnek hesabı aşağıda görebilirsiniz. Ancak parodi hesap gibi gerçek bir kurumu veya kişiyi temsil etmeyen hesapların tek koşulu takipçi sayısıdır. Bu tarz hesaplarda rastladığımız en düşük takipçi sayısı ise 50.000’dir.

Twitter Mavi Tik Almak İçin Kaç Takipçi Gerekir

Mavi Tik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Twitter daha önce mavi tik almaya uygun olduğunu düşünen hesapların başvurabilmesi için talep sayfası açmıştı ancak birkaç hata yaşanması sebebiyle bu hizmetini bir süreliğine askıya aldı. Şuan Twitter’da onaylanmış hesap almak için bir talep formu oluşturma imkanı maalesef ki bulunmuyor. Bu sebeple Twitter taleplerini anlaşmalı medya ajansları üzerinden alıyor. Bu durumda da sıradan bir kişinin talep oluşturma ihtimali maalesef ki sıfıra iniyor.

twitter doğrulanmış mavi tik hesap alma başvurusu nasıl yapılır

Ancak talep oluşturulabildiği zaman hesabınızda bulunması istenen özellikler şunlardı;

  • Doğrulanmış bir telefon numarası
  • Doğrulanmış e-posta adresi
  • Açıklayıcı bir biyografi bölümü
  • Geçerli bir profil fotoğrafı
  • Doğum tarihi (gizli olarak ayarlanabiliyor)
  • Bir web sitesi
  • Tweet’lerin herkese açık olması (artık müsamaha gösterilebiliyor)

Nasıl Farklar Sağlar?

Daha önce Twitter’da onaylanmış hesapların tweetleri ve etiketli şekilde paylaştıkları gönderiler ayrı olarak listelenirken normal hesaplarda bu özellik bulunmuyordu. Ancak 2016’da bu özellik de herkes tarafından kullanılabilir oldu ve normal hesaplarla mavi tikli hesaplar arasında işlevsel olarak bir fark kalmadı.

mavi tik Nasıl Farklar Sağlar

Özel Erişim Sunar mı?

Mavi tikli kullanıcılar ve normal hesaplar arasında erişim açısından hiçbir fark yoktur.

Alternatifleri Nelerdir?

Önceden Twitter kullanıcılara çevirmenlik rozeti de sunuyordu. Ancak bu rozet artık alınamıyor. Daha önceden bu rozeti almış kişilerin profilinde ise hala bulunuyor.

Twitter’da Çevirmen Rozeti Nasıl Alınır

Scope Hesabı Nasıl Doğrulanır

Twitter’a ait olan Scope için özel bir ayara ihtiyacınız yoktur. Doğrulanmış Twitter hesabıyla giriş yapmanız halinde Scope hesabınız da doğrulanmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın