İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler

Günümüzde en önemli satış kanallarından biri de internettir. Pek çok büyük markanın internet satışları şubelerinden yaptıkları satışların toplamını geçmektedir. Bu durumda yeni girişimciler de internetten satış yapma konusuna büyük ilgi göstermektedirler. Bu yazımızda gerekli işlemleri listeleyeceğiz ve aşamaları hangi şirketler aracılığıyla yapabileceğinize örnekler vereceğiz.

1- Şirket Sahibi Olmak

internetten satış yapmak için vergi mükellefi olmanız gerekli

İnternetten satış yapmak istiyorsanız artık bir dükkana ya da mağazaya ihtiyacınız yok. Sadece bir ofisinizin olması yeterlidir. Ofisin gerekli olma sebebi de şirketiniz için göstermeniz gereken bir adrese sahip olmanızın zorunlu olması.

Resmi işlemleri hallettikten sonra çok rahat bir şekilde internet sitenizi kurmaya ve teknik işlemlere başlayabilirsiniz.

2- İnternet Sitesi Açmak

satış yapmak için bir internet sitesine sahip olmalısınız

Satışınızı yapacağınız sitenin kurulması için öncelikle kendinize bir alan adı seçmeniz gerekmektedir. Bu genellikle şirketin adı olmaktadır. Ayrıca internet sitesi açmak için kullanacağınız alan adı uzantınızın “commerce” yani “ticari” anlamına gelen “.com” uzantılı olmasını tavsiye ederiz.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur (.com .net uzantılı – ücretsiz)

3- e-Ticaret Altyapısına Sahip Olmak

Normal sitelerin aksine e-Ticaret siteleri ürün listeleme, ürün kategorilendirme ve ödeme sayfası gibi farklı özelliklere sahiptir. Bu iş için geliştirilen hazır e-Ticaret altyapıları bulunmaktadır. Bu işi yapan şirketlerle iletişime geçtiğinizde size hazır temalar ve hazır sistemler sunarlar. Ardından sitenize sadece ürün eklemek ve satışa başlamak kalır. Çünkü kodlama, yapılandırma gibi tüm teknik işlemler bu hazır altyapılar sayesinde aradan çıkartılmaktadır. Hazır sistemler başlangıç için gayet yeterli ve hızlı bir yöntemdir.

Hazır e-Ticaret altyapısı sağlayan şirketler arasında İdeasoftTicimax gibi şirketler bulunmaktadır. Dilerseniz sitelerini ziyaret ederek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

4- Ürün Tedarikçileriyle Anlaşmak

Ürünlerinizi listelemenin en iyi yolu ürünlerinizi temin eden şirketlerin sisteminden XML sistemiyle ürün çekmektir. XML sistemi e-ticarette bir sitede bulunan tüm ürünlerin; adının, fotoğraflarının, stoklarının, fiyatlarının otomatik olarak çekilebildiği bir sistemdir.

ürünlerinizi temin edeceğiniz tedarikçilerle anlaşarak satışa başlayabilirsiniz

Xml sayesinde elinizde olmayan onlarca ürünün satışını yapabilirsiniz (bu durumda sipariş geldiği zaman en kısa sürede ürünü temin edebilecek olduğunuza emin olmanız gerekir). Ayrıca daha düşük sermayeyle elinizdeki ürünlerin onlarca katını stoklarınızda tutabilirsiniz.

5- Ödeme Sistemi Kurmak

kullandığınız kart sistemi taksitle satışı desteklemeli

Sitenizde ürünler eklendikten sonra siparişin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebileceğinden emin olmak için ilk siparişi sizin verip test etmeniz gerekmektedir. Normal bir e-ticaret altyapısında bankanızla anlaşıp internetten ödeme alma sistemini kurduktan sonra kendi bankanız haricindeki bankalar için taksit özelliğine sahip olamayacaksınız. Bu yüzden tavsiyemiz ödeme sistemi hizmeti veren şirketlerle anlaşmanızdır. İnternet siteleri için her bankayla teker teker anlaşmak yerine tek bir ödeme kuruluşuyla anlaşarak hem daha az komisyon öder hem de daha az resmi işlemle uğraşırsınız.

Bu işi yapan bazı şirketler PayuPaytr‘dir. Sitelerini ziyaret ederek ödeme altyapısı sağlama konusunda fikir edinebilirsiniz.

6- Kargo Anlaşmaları Yapmak

Şirketinizi ve internet sitenizi kurup satışlara başladıktan sonra bu sefer de siparişlerinizi gönderirken sorun yaşayacaksınız. Bu durumda da başka bir anlaşma sağlayıcı şirketle iletişime geçerek sizin için kargo anlaşması yapmalarını isteyebilirsiniz. Aksi taktirde kargo şubelerine anlaşma yapmak istiyoruz diye gittiğiniz zaman aylık gönderiminiz yüzlerce değilse uygun bir teklif alamıyorsunuz. Bu yüzden gönderim sayınızdan bağımsız olarak anlaşma sağlayan bu yöntem işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Şirketlere uygun fiyatlı kargo anlaşması yapan servisler arasında Ofispaneli bulunmaktadır.

7- Kampanya ve Tanıtım Çalışmaları Yürütmek

Siteniz ve ürünleriniz dahil olmak üzere tüm sisteminizi tamamladıktan sonra yapmanız gereken tek şey sitenizin keşfedilmesini sağlamaktır. Bunun için çeşitli seo çalışmaları yürütebilir, ürünleriniz hakkında blog yazıları yazabilir ya da farklı reklam çalışmaları başlatabilirsiniz.

Google Üst Sıralara Çıkmak

8- Pazar Yerleriyle Anlaşarak Kitlenizi Genişletmek

İnternetten satış yapmanın bir diğer yolu da Hepsiburada, n11, ePttAVM gibi pazar yerleri üzerinde mağaza sahibi olmaktır. Buralarda kurmuş olduğunuz mağazalar bir miktar komisyon ödeyerek onların sisteminde satış yapabilmektedirler. Sahip oldukları kitle büyük olduğu için pek çok satıcı tarafından tercih edilmektedirler.

ePttAVM Güvenilir mi – Ne Kadar Şikayet Var?

Bir Cevap Yazın