Facebook Profilime Bakanları Görme

Daha önce internette pek çok kez tartışılmış bir konu olan Facebook hesabıma bakanları görme yöntemi konusunda onlarca yazı yazılmış ve uygulamalar geliştirilmiştir. Bu uygulamalardan bazıları binlerce kullanıcıya ulaşmış ve dikkat çekmeyi başarmıştır. Ancak kesin olarak bu işi başaran uygulamanın hangisi olduğu konusunda hiçbir zaman ortak bir karara varılamamıştır. Facebook hesabınızı ziyaret eden kişileri bulmak o kadar da kolay değildir. Çünkü bunun kaydı Facebook tarafından bile tutulmamaktadır.

Facebook Profile Bakanları Görme Uygulamaları Nasıl Çalışır

Facebook Profile Bakanları Görme Uygulamaları Nasıl Çalışır

Bu uygulamalara giriş yaptığınız zaman hesabınızı yani Facebook profilinizi ziyaret edenleri görebilmek için hesabınız üzerinde bir yetki isterler. Bu uygulamalara giriş izni verdiğiniz andan itibaren arkadaş listenize erişme imkanı vermiş olur ve kendi özel bilgilerinizi de uygulama sahibiyle paylaşmış olursunuz.

Bu uygulamalar sahip oldukları arkadaş listenizi kullanarak size rastgele kişileri profilinizi ziyaret etti olarak gösterir. Bu durumda da hesabınızı ziyaret edenleri gerçekten gördüğünüzü düşünebilirsiniz ancak bu doğru değildir. Bunu kanıtlamak için bir arkadaşınızdan profilinizi ziyaret etmesini isteyebilirsiniz. Ertesi gün Facebook profilinizi ziyaret edenler kısmında adı büyük ihtimalle görünmeyecektir.

Bu Uygulamalar Ne Amaçla Geliştiriliyor (Siber Saldırı Olabilir mi)

Sonucu olmayan uygulamaların geliştirilmesinde onlarca amaç olabilir ancak bu amaçlar muhtemelen size zarar verecek türden değildir. Uygulama sahipleri bilgilerinize erişerek mail listesi oluşturup (reklam maili atanlar için) satıyor olabilir, sitesinde reklam bulundurup bu işten gelir elde ediyor olabilir. Hesabınızın beğeni yetkisine sahip olarak Facebook beğeni havuzu oluşturmayı amaçlıyor olabilir (bu durumda hesabınız kendi kendine başka sayfalar beğenir) belki de sadece test amaçlı bir uygulama geliştirmiş bile olabilir.

Bir Cevap Yazın