PS5 Almak İçin Türkiye’den Ukrayna’ya Gidersek Ne Kadar Kâr Ederiz?

Son zamanlarda pek çok oyun severin gündeminde olan konulardan biri Playstation 5’in piyasaya sürülmüş olması. Ancak ülkemizdeki malum piyasalardan ötürü bu konsolu almak oldukça zor bir hale geldi. Bu konuyla ilgili bir alternatif olarak yurt dışından alıp gelmek mi yoksa Türkiye’den Playstation satın almak mı daha karlı, Shiftdelete bu konuyu bizim için hesapladı.

Türkiye’de Playstation 5 Ne Kadar?

Türkiye'de Playstation 5 Ne Kadar

Türkiye’de oyun severler tarafından uzun zamandır ilgiyle beklenen PS5 şuan ülkemizde 9.000 – 11.000 lira arasında satışa çıkmış durumda. Fakat Türkiye’ye giriş yapmadan önce eklenen gümrük vergisi, ÖTV, KDV, satıcı karı ve nakliye masrafı gibi detaylardan ayırdığımızda PS5’in Türkiye’ye giriş fiyatı yaklaşık olarak 4000TL civarında. Alttaki tablodan Playstation vergilerinin fiyatı ne kadar etkilediğini görebilirsiniz.

playstation 5 Türkiye satış fiyatı

Ukrayna’dan Alıp Geldiğimizde Ne Kadar Kara Geçeriz?

Bu vergilerden dolayı Playstation 5’i yurtdışından alıp gelmenin daha karlı olup olmayacağını ShiftDelete bu videosunda hesapladı. Bu hesaba göre Ukrayna’ya gidip Playstation 5 alıp geri dönmek direkt olarak Türkiye’den PS 5’i almak kadar karlı oldu;

TL cinsinden düşündüğümüzde PlayStation 5 Ukrayna’da sadece 3.578 TL’ye satılıyor. Buna ikinci DualSense’i ve FIFA 21’i eklediğinizde toplam fiyat ancak 4.705 TL’ye ulaşıyor. Bu sete 300 euro bedelinde 3 gece 4 günlük bir tur eklediğimizde (ki 2.827 TL’ye tekabül ediyor) toplam PS5 seyahatinin bedeli 7.532 TL’ye ulaşıyor. Üstelik Ukrayna’ya girmek için sadece kimlik kartınızın da yeterli olduğunu ekleyelim.

Oyunseverler İçin Alternatif Öneriler:

Halihazırda Playstation 4 sahibi olan oyun severlerin vakit geçirmek için oynayabileceği oyunları listelediğimiz yazımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz. PS 5 çıkmış olsa bile çıkan oyunların uzun bir süre daha Playstation 4’ü destekleyeceği ve kullanıcıların sadece üst düzey oyun deneyimi için PS 5’e geçmesi gerekeceğini düşünüyoruz.

Bir Cevap Yazın