KYK Borcu Olanlara Sevindirici Haber!

Faizler nedeniyle anaparası iki-üç katına çıkan öğrenim ve katkı kredisi borçlarının yapılandırma kapsamına alınmasıyla, hâlâ borcu olan üniversite mezunları rahat bir nefes aldı. Bugün itibariyle yaklaşık 6 milyar liraya ulaşan öğrenim kredi borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularının ardından hesaplama işlemi yapılacak. Peşin ödemelerde gecikme faizi silinirken, maksimum 18 taksit yapılabilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. Öğrenim kredisi borçları 36 ayda kapatılabilecek.

Takip Uygulaması Duruyor

Takip Uygulaması Duruyor

KYK borçlarının tahsili öğrenci mezun olduktan iki yıl sonra başlıyor. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanırken, geciken borçlar nedeniyle alınan kredi 3 katına çıkıyor. Devletin yapılandırma kapsamındaki bu davranışı, borçlu öğrencileri büyük bir yükten kurtarmış oldu. Yapılandırmaya başvurup ilk taksitin ödenmesiyle tüm adli takipler de duracak.

Peşin Ödeyenlere Faiz Yükü Yok

Peşin Ödeyenlere Faiz Yükü Yok

KYK borçlarında peşin ödeme yapacaklar faiz yükünden kurtulacak. Bu borçlarda ilk taksit ödeme süresi 1 Şubat günü sona erecek. Öğrenim veya katkı kredisi borçlarına bağlı gecikme zamları yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranında güncelleme yapılması, peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 90 indirim yapılacak. İlk 2 taksit ödeme süresinde tüm borcunu ödeyen vatandaşlara Yİ-ÜFE’de yüzde 50 oranında indirim uygulanacak. Taksitle ödemeyi seçen borçlular, daha önce yapılan yapılandırmalarda da olduğu gibi, yüzde 4.5 faiz uygulanacak.

Erteleme İmkanı Mevcut

Erteleme İmkanı Mevcut

KYK kredi borçlarını birer yıllık süreyle ertelemek mümkün. Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler erteleme talebinde bulunabiliyor. Erteleme başvurusunda bulunmak için işsizlik, askerlik durumlarının oluşması ve yüksek lisans ya da doktora eğitiminin devam etmesi gerekmektedir.

BONUS: Sonuçlar Açıklandı

KYK sonuçlarını hala bilmeyenler için sonuçlarını öğrenme linki aşağıdadır. Gerekli işlemlerin 11 Aralık 2020’ye kadar yapılması istenmektedir.

https://sonuc.gsb.gov.tr/

Bir Cevap Yazın