Ehliyetler ve Kimlik Kartları Artık Bir Arada

Kimlik kartları için tarihi ve önemli bir adım atılıyor. Ehliyetlerin kimlik kartları ile birleştirilmesi projesinde sona gelindi. Proje ile ehliyetler kimlik kartlarına yüklenecek ve sürücülerin yanında ehliyetlerini taşımasına gerek kalmayacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Kimlik kartlarındaki çiplerde beş alan yer aldığını söyleyen Soylu, bunların dördünü kullanmak istediklerini ifade etti.

Tek Kart İle Artık Her Şey Mümkün

 Vatandaşlar, artık tek bir kart ile hem ehliyet hem de kimlik kartı gerektiren işlerini yürütebilecekler. Bu projenin devamı olarak tek kart sistemi artık ulaşım, banka kartı, yemek kartı, spor müsabakalarına giriş kartı olarak projenin ileride tek bir kartta birçok alanın birleşmesi bekleniyor. Vatandaş için kolaylık sağlayacak bu proje ile her an yanımızda tek bir kart bulundurmak yeterli olacak. Özellikle birden fazla kart taşımak zorunda kalanlar ve kartlarını evde unutanlar için elverişli bir proje geliyor. Vatandaşa kolaylık için artık çiplik kimlik kartı ve ehliyetler bir arada bulunuyor.

İşlevsel Özellik Ayağımıza Geldi

Süleyman Soylu, bu projedeki esas amaçlarının teknolojiden faydalanarak vatandaşın işini kolaylaştırmak olduğunu ifade etti. Yeni kimlik kartlarının arkasında bulunan çipte 5 farklı alan bulunduğunun ve bunlardan dördünün kullanılacağını söyledi. Ek olarak 21 Eylül’den itibaren isteyen vatandaşların Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alarak ücretsiz bir şekilde kimlik kartları ile ehliyetlerini birleştirebileceklerini de ifade etti. Bu işlevsel kimlik kartının içerisinde sürücü belgesi, iki adet silah taşıma ruhsatı, banka kredi kartı, TBMM kartı ve THY kartı bulunmaktadır. Böylelikle kartın neden işlevsel olduğu açıkça anlaşılıyor.

Sürücü Belgeleri Süresiz Olmayacak

Vatandaşlar, kimlik kartlarıyla beraber olacak sürücü belgelerinin süresi kalıcı olmayacak. Süresi dolan sürücü belgelerinin kimlik kartlarından otomatik olarak silineceğini belirtildi. Eskiden olduğu gibi sürücü belgelerini yenilemenin önemi yeni proje ile değişmemiş olacak. Süresini yenilemeyen vatandaş, tek kart özelliğinden faydalanamamış olacak.

Bir Cevap Yazın