Gelecekte Dil Bilmenin Önemi Kalmayacak

İnsanlar tarihin ilk başlarından beri birbirleriyle iletişime geçmek için çeşitli yollar kullanmışlardır. Bunlardan en etkin olanı dil ile konuşarak iletişim kurmaktır ancak günümüzde diller o kadar fazla ki bir insanın bu kadar çok dili bilmesi imkansız.

Günümüzde şüphesiz ki teknoloji hayatımızın her alanına girmiş olup bu alanlarda büyük kolaylık sağlamaktadır. Hepinizin bildiği üzere bu alanda da çeviri yapmayı sağlayabilen uygulamalar var. Henüz kusursuz olarak yapamıyor olsalar da gelecek için çok büyük umut vaat ediyorlar.

Çeviri Uygulamaları

Bu uygulamalar mobil cihazlarda mikrofon ile kullanıldıkları zaman anlık iletişim sıkıntısını tamamen ortadan kaldırabilme potansiyeline sahipler. İlk başlarda bu sistemlerin gelişmesi için bir topluluk tarafından yapılan çeviriler kontrol edilir. Zamanla sistem bu davranışları hafızasına kaydederek otomatik çevirinin bir insan gibi düşünebilmesini sağlar. Bu durum sonucunda da çeviriler otomatik çeviriyi hatasız yapacaklardır. Aynı durum Twitter Çeviri Merkezi’nde görmüştük. Sistemin uygulamalı olarak nasıl kullanıldığını aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.

Makineler sadece bu alanda değil zamanla hayatın her yerinde etkin olarak rol almaya başlayacaklar. Bunun sonucunda ise insan hayatı kolaylaşacak ve insanlar sorunlara teknolojik sorunlar arayacaklar. Ayrıca bu uygulamalanın hazırlanmış halini görmek için bu videoyu da izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın