Vikipedi’nin Türkiye’de Engellenmesinin Sonuçları

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Vikipedi 2017 yılında ülkemizde engellenmişti. Sitede bulunan bilgilere erişmek isteyen kullanıcılar ise 0wikipedia gibi ayna sunucular ya da vpn gibi alternatifler deneyerek siteye ulaşmaya devam ettiler. Ancak çoğunluk bu yöntemlerden habersiz kaldı ya da her seferinde bunları deneyecek fırsat bulamadı.

Ayna Sunucular Neden Başarısız Oldu

vikipedi engellendiği için erişim sağlanamıyor

Vikipedi’ye alternatif olarak geliştirilmiş olan ayna sunucular her zaman Vikipedi kadar kusursuz çalışamıyor veya her cihazda desteklenmiyordu. Bu sebeple eskisi kadar erişim sağlanabilmesi için yeterli olmadılar. Bizler de 2017 yılında VPN kullanarak Vikipedi’ye nasıl girilir konulu bir video hazırlamıştık.

Vikipedi Yasağının Sonuçları

Doğal olarak Vikipedi’nin Türkçe sayfalarına yapılan ziyaret sayısı 6/5 oranında düşmüştür. Ayrıntılı istatistiğe buradan ulaşabilirsiniz;

Vikipedi Türkiye Ziyaret İstatistikleri

En Önemli Sorun: Güncelliğini Yitiren Maddeler

Belli bir kesim Vikipedi’ye hala erişebiliyorken bazı durumlarda artık Vikipedi’ye ulaşabiliyor olmak pek bir anlam ifade etmemektedir. Çünkü Vikipedi kullanıcıların yaptığı değişikliklerle gelişen bir topluluk ansiklopedisiyken ayna sunucular ya da VPN üzerinden Vikipedi maddelerinin düzenlenmesi, değiştirilmesi, güncellenmesi mümkün değildir. Buna bir örnek vermek gerekirse alttaki Juno başlığına bakabilirsiniz;

En Önemli Sorun Güncelliğini Yitiren Maddeler
Maddede Juno’dan gelen veriler 2018’de analiz edilecek deniyor ancak 2019 yılındayız ve bu maddeyi istesek de düzenleyemiyoruz.

VPN’le giriş yapıldığı zaman Vikipedi’de madde düzenlemeye çalıştığınızda “engellenmiş bir IP kullanmaktasınız” uyarısıyla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu IP adresleri onlarca kişi tarafından kullanıldığı için daha önce vandallık amacıyla kullanmış olması yüksek bir ihtimaldir. Vikipedi de bir önlem olarak bu adresleri kara listeye almaktadır. Maalesef ki Vikipedi’de sıradan bir bağlantıyla madde düzenlemek şuan için Türkiye’de pek mümkün değildir.

Vikipedi’nin Açık Olduğu İnternet Ağları

Bazı üniversitelerin kampüs içi internet ağlarında Vikipedi hala erişime açıktır. Bu üniversitelerde bulunan ağlar üzerinden hala Vikipedi’ye sorunsuzca erişebilir ve maddeler üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Vikipedi’nin Türkiye’de Engellenmesinin Sonuçları” için bir yorum

  • 4 Kasım 2019 tarihinde, saat 00:48
    Permalink

    Vikipedi’nin yasaklanması sürekli ödevlerimi yapmama engel oluyor

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın