Fahrettin Koca Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitimle İlgili Açıklamalar Yaptı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs sürecinin ilerleyişi hakkında herkesin kafalarındaki soruları bir süreliğine sonlandıracak cevaplarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde YÖK’ün üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş ile ilgili olarak görüş sorduğu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  bu konuda okula gitmek isteyen öğrencilerin tatmin olmayacağı açıklamalarda bulundu. Farklı bir konu olarak, ikinci parti korona aşılarının da güvenlik testlerinin ardından 65 yaş üzeri vatandaşlara uygulanacağı ifade edildi. 

Virüsün Mutasyonlu Şeklinin Önlemi Alınıyor

Virüsün Mutasyonlu Şeklinin Önlemi Alınıyor

Fahrettin Koca,  yaptığı açıklamada Türkiye’de İngiltere mutasyonları dışında 2 kişide Güney Afrika tipi mutasyonlu virüse, bir kişide de Brezilya tipi mutasyonlu virüse rastlandığını belirtti. Bakan, “Bu vatandaşlarımız tedbir kapsamında hastanede izole edilmektedir. Temaslıları da benzer şekilde güvenli bir alanda kimseye etkisi olmayacak şekilde yalnız başlarına evlerinin içerisinde bulunmaktadırlar. Ülkemizde şu ana kadar 2 milyon 400 bin kişiye ilk doz aşıların yapıldığını söyleyen Fahrettin Koca, “İkinci parti aşıların güvenlik testleri sonlandığı zaman, 65 yaş üstü insanların aşılanma sırası gelecektir.

Fahrettin Koca’dan Günümüz ve Sonrası İçin Alınması Gereken Tedbir Uyarıları

Fahrettin Koca'dan Günümüz ve Sonrası İçin Alınması Gereken Tedbir Uyarıları
  • Okullarımızda sınırlı bir şekilde yüz yüze eğitime tekrar başlanması yönünde karar alındı. Pandeminin daha az rastlandığı köy okullarında 15 Şubat’tan itibaren yüz yüze eğitime başlanacak. Mart ayında ise ilkokullarımız, 8 ve 12’inci sınıflar ve özel eğitim okullarında salgının durumuna göre açılma durumuna karar verilecektir.
  • Yurt içinde kitlesel harekete yol açacak toplanmaları sağlayacak her türlü buluşmalardan uzak durmak zorundayız. Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe de sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bu konuda yapılan değerlendirmelerde gerek vaka sayılarının artış eğilimini gerekse hareketliliğin sebep olabileceği riskler dikkate alınarak karar alınmalıdır.
  • Tedbirlerle elde ettiğimiz kontrol, başarılı bir aşılama takvimi yürütmemize de fırsat vermektedir. Uzayan kısıtlama sürelerinin toplum hayatında yol açtığı güçlüklere rağmen, elde ettiğimiz bu fırsatı yitirmeye tahammülümüz yoktur.
  • Mevcut tedbirlerle birlikte kapalı ve kalabalık yerlerden özellikle kaçınmalıyız. Hiç gevşemeden, rehavete kapılmadan, tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi ulusal boyutta sürdürme kararlılığındayız.

Bir Cevap Yazın