YÖK Üniversitelerin Yüz Yüze Eğitim Durumlarını Açıkladı

Yeni eğitim öğretim yılına az zaman kala YÖK’ten beklenen yüz yüze eğitim hakkında açıklama geldi. Üniversitelerde durumun ne olacağına dair belirsizlik sürüyorken, bu açıklama öğrenciler için kafalarındaki soru işaretlerini kaldırabilecek şekilde oldu. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), 2021 – 2022 Eğitim ve Öğretim döneminde yüz yüze eğitim konusunda izleyecekleri yol ile ilgili yazılı metin yayınladı. Metinde, üniversiteleri yeni dönemde nasıl olacağına ve korona sürecinde alınacak kararlardan bahsediliyor.

Yüz Yüze Eğitim Durumu Belli Oluyor

Covid-19 salgını geldiği günden itibaren üniversitelerimiz örgün eğitime ara verip uzaktan eğitime geçiş yapmıştı. Pandemi sürecinde belirli fakülte öğrencileri için hibrit eğitim modeli uygulanmıştı. Gelen son açıklama ise amaçlanan eğitim modelinin, yüz yüze eğitim olduğunu vurgularken koşullara göre uzaktan eğitimin de devam edebileceği de gözler önünde bulunuyor.

Yüz Yüze Eğitim İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Yüz Yüze Eğitim İçin Çalışmalar Devam Ediyor

YÖK, resmi sitesinde yaptığı açıklamalarla ileri zamandaki hedeflerinin okulları açmak olduğunu söyledi. Bunun yapılabilmesi için şartlar zorlanacak ve salgın durumuna göre en son karar verilecek. Yazılı metinde yer alan ve öğrencileri mutlu edecek açıklamalardan biri ” 2021-2022 Eğitim ve Öğretim döneminde, Yükseköğretim Kurulu olarak örgün programlarda yüz yüze eğitime başlanması için gerekli çalışmalarımız yürütülmektedir.

Üniversitelerin Açılması Salgın Durumuna Bağlı

Üniversitelerin Açılması Salgın Durumuna Bağlı

YÖK’ün yazılı metninde, salgının durumuna göre vaka sayısı çok artan illerimizde hibrit eğitim modeline geçilebilecek. Açıklamada, ”Salgının dinamik bir süreç olduğuna dikkat çekilerek, Üniversitelerin ilgili kurulları tarafından salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programların farklı uygulamaları özelinde planlama yapılması gerektiği belirtilmiştir.” denildi. Bu durumla beraber üniversitelerimizde “Koronavirus Komisyonları” oluşturulmuştur.

Bir Cevap Yazın