2020’de Vikipedi’de En Çok Hangi Konular Merak Edildi?

2020, diğer yılların aksine onlarca farklı sorunu ve yeni bir hayat düzenini beraberinde getiren bir yıl oldu. Her ne kadar kimse başlangıçta böyle olmasını beklemese de kısa sürede uzaktan eğitim, çevrimiçi toplantılar gibi konulara ağırlık vererek yeni hayat düzenine uyum sağladık. Bununla birlikte doğal olarak insanların internet kullanım alışkanlıkları da değişti.

Vikipedi daha çok insanların bilgi almak ve belirli konular üzerinde araştırma yapmak için girdikleri bir platform olduğu için bu pandemi yılında insanların hangi konular hakkında bilgi almak istediği hakkında bize geniş bilgi verebiliyor. Peki 2020’de Vikipedi’de en çok okunan maddeler nelerdi?

1- Koronavirüs Pandemisi (83 Milyon)

Koronavirüs Pandemisi

2- Donald Trump (55 Milyon)

Donald Trump

3- 2020 Yılındaki Ölümler (42 Milyon)

2020, getirdiği pandemiyle birlikte çok önemli insanları da aramızdan aldı. Bu sebeple ölümler başlığına normalden fazla bir talep oluştu.

2020 Yılındaki Ölümler
2020’de hayatını kaybedenlerden biri olan Maradona’ya ait bir görsel

4- Kamala Harris (38 Milyon)

Türkiye’de adı pek gündeme gelmese de Kamala Harris seçilmiş ABD başkan yardımcısıdır.

Kamala Harris

5- Joe Biden (34 Milyon)

Joe Biden

6- Koronavirüs (32 Milyon)

Korona hayatımızı tamamen değiştirdiği için doğal olarak en çok aranan ilk 10 konu başlığında iki farklı şekilde kendine yer edinmeye başlamış. Daha önce koronanın bitmesi durumunda dünyanın nasıl bir yer olacağını öngören yazımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

7- Kobe Bryant (32 Milyon)

Kobe Bryant

8- Ülkelere ve Bölgelere Göre Koronavirüs Salgını (28 Milyon)

Ülkelere ve Bölgelere Göre Koronavirüs Salgını

9- 2020 ABD Başkanlık Seçimleri (24 Milyon)

2020 ABD Başkanlık Seçimleri

10- Kraliçe İkinci Elizabeth (24 Milyon)

Ayrıca benzer bir konu olarak geçtiğimiz günlerde Google da kategori kategori, dünyada en çok aranan konuları yayınlamıştı. O konuya da aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın