Aliexpress Gümrük Vergisi Hakkında Her Şey

Aliexpress dünyanın en büyük sanal pazar ağlarından biridir. Bu da pek çok ürünün daha uygun fiyatlara bulunabilmesi anlamına geliyor. Ancak yurt dışından ürün sipariş etmek pek sık yaptığımız bir şey olmadığından dolayı bazı sorunların ortaya çıkması muhtemeldir. Bu yazımızda Aliexpress ve gümrük vergisi hakkında sık sorulan soruları cevaplayacağız.

Aliexpress Güvenli Midir?

Evet, Aliexpress’ten sorunsuz bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Yurtdışından Alışveriş Yapmak İçin Ne Gerekir

Öncelikle kredi kartınızın yurt dışından internet alışverişine açık olması gerekmektedir. Bu konuda tedirginlik yaşıyorsanız sanal kart oluşturmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca sanal pazar ağlarında kapıda ödeme ve havale gibi ödeme yöntemleri bulunmamaktadır. Aliexpress kapıda ödeme diye bir ödeme türü yoktur.

Ek Vergiye Tabii Tutulur Muyum?

Yurt dışından alınan ürünlerde belli bir fiyatın üzerindeki ürünlerde gümrük vergisi uygulanmaktadır.

Aliexpress Gümrük Vergisi Sınırı Ne Kadardır

Aliexpress Gümrük Vergisi Sınırı

Bugün itibariyle gümrük vergisi limiti 22 euro olmakla beraber bu sınır bazı durumlarda değişiklik gösterebilmektedir.

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır

Verginin hesaplanmasında birkaç farklı yöntem vardır. İsterseniz buradan vergi hesaplama işlemini kendinize göre yapabilirsiniz.

Gümrük Vergisinden Ödememek İçin Ne Yapabilirim

Etik olmasa da satıcının düşük fiyatla fatura kesmesini talep edebilirsiniz. Bu durumda ürünü iade ettiğiniz taktirde fatura üzerindeki kadar geri ödeme alacağınızı da kabul etmiş olursunuz.

Kargoyu Kim Getirir

aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir nasıl hesaplanır

Ürünü Türkiye sınırlarına kadar satıcının anlaşmış olduğu kargo şirketi getirirken gümrükten sonraki yurt içi taşımacılığı ptt yapmaktadır. Alınan ürünlerin paketlerinin gümrük kontrolünde açılıp kontrol edildiğinin aklınızda bulunması iyi olur. Çünkü bazı hassas parçalar bu kontrol sırasında kırılabilmektedir. Kırılabilecek parçaları yurt dışından almamanızı tavsiye ederiz.

Aliexpress Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir

Yaptığınız alışverişlerde kargoyu evinize ptt getirecek olup kargonun teslimatı sırasında gümrük vergisini sizden talep etmektedirler.

Sanal Kart Nedir

Bankaların uygulamalarını kullanarak oluşturabileceğiniz bir kart çeşididir. Geçerli olacağı tarihi ve kullanabileceği limiti kendiniz belirlersiniz. Asıl kartınızdan farklı bir numaraya sahip olan bu kart istediğiniz taktirde silinip bir daha kullanılmaz hale gelmektedir. Ancak bu asıl kartınızı etkilememektedir. Yani gerçek kart bilgilerinizi vermeden ödeme yapmanızı sağlamaktadır.

Not: Bu yazılar 2018 için yazılmıştır. Bir süre sonra güncelliğini yitirmiş olma ihtimali vardır.

Bir Cevap Yazın