Bilgisayarın Mouse Fare İmleci Neden Titrer

Bilgisayar teknolojisi ne kadar gelişse de fiziksel donanımlarda sorunlar yaşamak kaçınılmaz bir durumdur. Bunun en can sıkıcı örneklerinden biri de bilgisayarın fare imlecinin mouse hareket etmese bile kendi başına hareket etmesi üstelik kullanırken de tıklama yapmayı imkansız hale getirmesidir. Bu sorunun birkaç farklı nedenden kaynaklanma ihtimali bulunmaktadır.

Bilgisayarın Şarjı

Bilgisayarın Şarjı fare imleci sabit durmuyor

Bazı eski cihazlarda ve orijinal olmayan adaptörlerle şarj edilen bilgisayarlarda fareyi yöneten touchpad bilgisayarın dengesiz ısınması sebebiyle kontrolünü kaybederek fare kendi kendine titreyebilir. Bu durum şarjı çıkarır çıkarmaz düzelmeyeceği gibi çözümü orijinal bir şarj cihazı kullanmaktır.

Mouse’un Eskiliği

Mouse'un Eskiliği mouse kayma sorunu

Bazen kullanılan mouse fiziki bir hareket olmadan kendi kendine hareket edebilmektedir. Bunun sebebi farenin eski olmasının yanı sıra üzerinde kullanılan yüzeyle de ilgili olabilir. Sorunu tespit etmek için fareyi bilgisayardan çıkarın ve hareketliliğin devam edip etmediğine bakın.

Kullanılan Yüzey

Kullanılan Yüzey bilgisayar mouse kendi kendine titriyor

Her ne kadar aynı yüzeyi kullanıyor olsanız da bir süre sonra fareler aynı yerde kullanmanıza rağmen kendi kendine kaymaya başlayabilir. Bu durumda mouse’u değiştirmek soruna çözüm sağlayabilir. Ancak bir mousepad kullanmanız da sorunun çözülmesine fayda sağlayacaktır.

Donanım Ayarları

Donanım Ayarları Aygıt Yöneticisi

Bilgisayarın donanım ayarlarından fare sürücüsünü kaldırıp tekrar yüklemek sorunun kaynağı bilgisayar ve yazılım sebepliyse çözüm sağlayacaktır. Bunun için arama kısmına aygıt yöneticisi yazın “Fare ve diğer işaret aygıtları” seçeneğini açıp kullanmakta olduğunuz fareyi devre dışı bırakarak tekrar çalıştırın.

donanım ayarları kaynaklı fare titremesi sorunu