iP Adresi Nasıl Bulunur

Her internet ağının bir iP adresi vardır. iP‘nin açılımı internet protokülüdür ve bunu telefonların seri numarasına benzetebiliriz. Tıpkı her telefonun kendine ait bilgilere ulaşılmasını sağlayan eşsiz bir seri numarası olması gibi internet ağlarının da eşsiz seri numaraları yani iP adresleri vardır. iP adresi bulmanın birbirinden farklı yöntemleri vardır.

iP Adresi Bulma – iP Sorgulama Siteleri

iP adresinizi bulmak için internet üzerinde bazı web siteleri bulunmaktadır. iP adresinizi bulmanın en kolay yolu olan bu sitelere girdiğiniz an direkt olarak karşınıza iP adresiniz çıkmaktadır. Bu adresten bahsettiğimiz tarzda bir siteye ulaşabilirsiniz.

ip adresi nasıl bulunur

Site iP Adresi Sorgulama

İnternet ağından kastımız sadece kendi ağımız değildir. İnternet sitelerinin de iP adresleri bulunmaktadır. Hatta internet sitesi yerine o adresleri yazarak da sitelere ulaşabilirsiniz. Aynı sitede bulunan menülerden site iP sorgulama bölümüne ulaşabilirsiniz.

site ip adresi sorgulama
iP adresi yazılarak ulaşılan Google

iP Numarasından Adres Bulma

iP adresi aynı zamanda sizin kimliğinizi de ele verebilecek bir şeydir. Adresiniz üzerinden kullandığınız cihaz ve adresinize ulaşmak mümkündür. Aynı şekilde başka iP adreslerini de sorgulayarak onlarından konumlarına ulaşabilirsiniz. Aynı sitede bulunan menüden bu sorguya da ulaşabilirsiniz.

ip numarasından adres bulma
Google’ın iP numarasından adres sorgusu

iP Adresi Değiştirme

iP adresinizi bazı durumlarda gizlemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu durumda VPN programları kullanrak iP adresinizi değiştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın