iPhone’a Virüs Bulaşır mı

Günümüzde en popüler telefonlar modellerinden biri olan iPhone modelleri hakkında kullanıcıların aklını kurcalayan bir soru bulunuyor; “iPhone’a virüs bulaşır mı” normalde bu soruya kolayca hayır diyebiliriz ancak daha önce yaşanan olayları incelediğimizde bunun imkansız olmadığını da görebiliriz.

iphone virüs temizleme kodu

iPhone’a Virüs Bulaşır mı?

Apple, cihazlarında kendi yaptığı iOS işletim sistemini kullanmaktadır. Bu sistem dışarıdan dosya alımına büyük ölçüde kapalıdır. Yani telefonları ne bilgisayara bağlayabilirsiniz ne normal yollarla fotoğraf, video indirebilirsiniz.

Sadece App Store üzerinden ve kurulum dosyası bulunduğu taktirde tarayıcı aracılığıyla internetten uygulama kurulumu yapılabilen iOS modellere virüs bulaşması neredeyse imkansıza yakındır. Bu konu hakkında net inceleme yaptığımız videoya buradan ulaşabilirsiniz;

iPhone Virüs Bulaştı Nasıl Temizlerim

Videoda da anlatılmış olmasına karşın bu konuya değinmeden geçmemek lazım, yine internet üzerinden bulunan pek çok aldatıcı pop-up reklamlar sizleri yanılgıya sokabilir. Karşınıza böyle “iPhone’unuza Virüs Bulaştı” diye bir uyarı sayfası çıktıysa bu sadece bir reklam sayfasıdır. Yazan bilgilerin hiçbir gerçekliği yoktur.

iphone virüs bulaştı nasıl temizlerim

Yani bilgisayardan, safariden virüs bulaştı diye düşünseniz bile bu imkansıza yakın bir ihtimaldir (videoda sebepleri açıklanıyor.) Bu yüzden virüs bulaştı diye canınızı sıkmanız gerekmemektedir.

Bir Cevap Yazın