Ölen Kişinin Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır

Dünya’da en çok kullanılan sosyal medya ağı olan Facebook üzerinde kullanıcıların vefat etmesi durumunda birkaç farklı uygulama yapılmaktadır. Bunlardan biri ölen kişininin facebook hesabını anıtlaştırmak diğeri ise kaldırmaktır. Bu yazımızda ikisinin de nasıl yapıldığını anlatacağız.

facebook hesabı kapatmak ölen kişi

Bu işlemi yapmadan önce sizlere ölen kişinin facebook hesabına ne olur konusunda bir bilgilendirme yazısı sunmak istiyorum. Ölen kişininin hesabını kapatmak yerine anıtlaştırmayı tercih edebilirsiniz. Anıtlaştırılmış hesapların doğum günlerinde, katıldıkları etkinliklerde diğer kullanıcılara bildirim gelmez, duvarında paylaşım yapılmasına izin verilmez. Sadece ona ait bir hatıra olarak hesabındaki paylaşımlara erişilebilmesine olanak tanınır.

anıtlaştırılmış hesaplar facebook
Anıtlaştırılmış hesaplar böyle görünür ve arkadaşlık isteği gönderilemez.

Ölen kişinin Facebook hesabını kapattığınızda ona ait paylaşımlar sonsuza dek silinmiş olacaktır ve bu işlemin asla geri dönüşü yoktur. Anıtlaştırılmış hesapların adının yanında parantez içerisinde (anısına) yazar. Örnek görselde anıtlaştırılmış hesaba arkadaşlık isteği gönderildiği görülmektedir. Bu istek kişinin hesabı anıtlaştırılmadan önce atılmış olduğundan dolayı beklemede kalmaktadır. Varsa hesap varisleri kullanıcıya gelen istekleri yönetebilir veya istek gönderen kullanıcı isteğini geri çekebilir.

[irp posts=”718″ name=”Facebook Nasıl Kapatılır Telefondan (Resimli)”]

ölen kişinin facebook hesabını kapatmak

Hala kullanıcının hesabını kapatmakta kararlıysanız alttaki yazımızda anlatılan işlemleri uygulayabilirsiniz. Yazının sonunda facebook hesabı nasıl anıtlaştırılır başlığı da bulunmaktadır.

Ölen Kişininin Facebook Hesabını Kapatmak

Kullanıcının birinci dereceden yakın akrabası veya varisi değilseniz onun hesabını sadece anıtlaştırabilirsiniz. Kapatmanız maalesef ki mümkün değildir. Dilerlerse kişinin yakınları anıtlaştırılmış hesabın kapatılıp kapatılmayacağına sonradan karar verebilirler.

Öncelikle Facebook’un vefat eden kişi adına özel istek formunu ziyaret etmelisiniz. Özel istek formundan sadece hesabın kapatılması ya da anıtlaştırılması talebi gönderebilmektesiniz. Kullanıcının şifresinin sizinle paylaşılması mümkün değildir.

facebook ölen kişinin hesabını kapatmak

İlgili formda kullanıcının adını soyadını ve profilininin linkini ardından da ölüm belgesini paylaşarak özel talepte bulunabilirsiniz. Talebiniz kısa süre içerisinde incelenip mail yoluyla sonucu tarafınıza bildirilecektir.

Ölen Kişininin Facebook Hesabını Anıtlaştırmak

Hesap anıtlaştırmak hesap kapatmaya göre daha basit bir işlemdir. Kişinin kim olduğunu bildirdikten sonra ölümüne dair bir kanıt (ölüm belgesi, internet haberi, başsağlığı duyurusu) sunarak formu gönderebilirsiniz. Anıtlaştırma formuna buradan ulaşabilirsiniz.

ölen kişinin facebook hesabını anıtlaştırmak

Bir yakınınızı kaybettiyseniz sizin için baş sağlığı dileriz. Bahsettiğimiz konu hassas bir konu olduğu için anlaşılmasında sıkıntılar yaşanabilir. Takıldığınız bir konu olursa lütfen bize yorumlar aracılığıyla ulaşın. Size yardım etmek için elimizden geleni yapacağız. Aynı zamanda sizin de öldüğünüz zaman hesabınızda düzenlemeler yapılabilmesini istiyorsanız, hesap varisi ayarları hakkında bilgi sahibi olmak için “Öldükten Sonra Facebook Hesabıma Ne Olur” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

One thought on “Ölen Kişinin Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır

Bir Cevap Yazın