Sony PlayStation 5’in Fiyatını ve Çıkış Tarihini Açıkladı

2020 yılı, oyun bağımlıları adına hareketli ve meraklı bekleyiş içinde geçmekteyken, her geçen gün oyunseverler için yeni haberler çıkıyor. Sony, geçtiğimiz günlerde Microsoft’un Xbox Series X ve Series S oyun konsollarını açıklamasıyla Sony geri planda kalmıştı. Sony ise şimdi PlayStation 5’in fiyatını açıkladı. İddialara göre Xbox Series X için açıklanan fiyatın Sony’nin fiyatından çok pahalı olduğundan, Sony fiyatını hemen açıklamamaya karar vermişti.

Sony PlayStation 5 Ne Zaman Çıkıyor

Sony, Playstation 5 için 19 Kasım tarihini tüm dünyada satış günü olarak belirledi. Oyunseverlerin almak için gün saydığı Playstation sevenleriyle 19 Kasım’da kavuşuyor. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki Türkiye’ye geliş tarihi tüm dünyadan biraz daha geç olabilir. Sony tanıtım tarihinden önce Playstation’un teknik özelliklerini duyurmuştu. Konsolun özellikleri temel olarak şu şekilde;

İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz’e kadar
Grafik İşlemci: AMD Radeon RDNA 2, 2,23 GHz’e kadar değişken frekans
RAM: 16 GB GDDR6 RAM 448 GB/sn
Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı
Ses: Tempest 3D
Oyun Diski: 100 GB/disk’e kadar Ultra HD Blu-ray
Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1), (Televizyonların da desteklemesi gerekiyor)

PlayStation 5’in Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Sony PlayStation 5, 450 dolar (yaklaşık 3,400 TL + vergiler) olarak fiyatlandırılması bekleniyor. Oyunseverler için 450 Dolar ne kadar uygun olduğunu Sony Playstation 5 çıktıktan sonra anlayacağız. Tahmini olarak ise Türkiye’de 7.500 lira civarında bir fiyattan satışa sunulacaktır ancak net Türkiye fiyatı ise satışa sunulduktan bir süre sonra belli olacaktır.

PlayStation 5 ve PlayStation 4’ün Farkları:

  • Tasarım
  • Fiyat
  • Teknik özellik
  • Oyunlar
  • Kontrolcüler

Tasarım Açısından Farklar

Oyun konsolunu seçerken genel de oyunseverler işlevselliğine ve oyunu akıcılık sağlamasına uygun seçerler ama sürekli kullanacağımız oyun konsolunun görüntüsüne de önem vermemiz gerekir. Bu yüzden Playstation 5 in 4’e göre tasarım farklarına göz atalım. PlayStation 4 ailesinde oldukça göze çarpan tasarımlar yer alıyordu ve tek renk sadeliğinden yararlanılmıştı. Playstation 5 ise öncekilere göre bir fark yaratarak çift renkli tasarımı tercih etmiş oldu. Böylece tasarım açısından Playstation 5 fark yaratmış oldu.

Playstation 4’e Sahip Biri Playstation 5’i Almalı mı?

Playstation 5 çıktığı andan itibaren Playstation 4’e destek kesilmeyeceği için Playstation 4’e en az 1-2 yıllık süre boyunca yeni oyunlar çıkmaya devam edecektir. Gerçekten oyun tutkunları Playstation 5’i almalıdır ancak sıradan kullanıcılar uzun süre Playstation 4 ile idare edebilirler.

Henüz Playstation 5 çıkmamışken, Playstation 4’te oynanması gereken oyunlara göz atmayı unutmayın.

One thought on “Sony PlayStation 5’in Fiyatını ve Çıkış Tarihini Açıkladı

Bir Cevap Yazın