Telefonda 404 Hatası Nasıl Düzeltilir

İnternet sitelerinde dolanırken açtığınız bir sayfada 404 hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer telefonda 404 hatası nasıl düzeltilir diye merak ediyorsanız; bu hataya ister telefonda ister bilgisayarda karşılaşın. Bu sorun sitenin yöneticisinin daha önce bu sayfayı silmiş olabileceği ya da böyle bir sayfanın hiç var olmamış olabileceği anlamına geliyor. Bu yüzden o sayfaya ulaşmanız normal şartlar altında mümkün değildir. Örneğin teknoelci.com/fkjzxn linkine tıkladığınızda 404 sayfası ile karşılaşırsınız. Çünkü böyle bir sayfa yok. Ancak sayfa kaldırılmış olsa bile bir ihtimal o sayfaya ulaşmanız mümkün olabilir.

404 hatası nasıl düzeltilir telefondan

404 Hatası Nasıl Düzeltilir

Öncelikle 404 hatasını aldığınız sayfanın linkini kopyalamalısınız.

404 sayfaları nasıl açılır
Kapatılmış bir örnek site

Ardından web.archive.org adresine girerek linki karşınıza gelen arama çubuğuna yapıştırmalısınız.

404 hatası düzeltme
Sorgu ekranı ve sonuçlar

Ardından karşınıza o sayfanın eski yedeklenmiş halleri gelecektir. Ama yedeklenmemiş olma ihtimali de var. Yedek çıkmazsa o sayfaya ulaşmanız mümkün değildir.

 404 hatasını düzeltme
Yedeği görüntülenen bir internet sayfası

Eğer bir site yöneticisi iseniz ve 404 hatası nasıl düzeltilir diye soruyorsanız. Eski sayfaları yeni sayfalara 301 bağlantısı ile yönlendirebilirsiniz. Ancak her sayfanın yönlendirilmesi gerekmemektedir. Ziyaret edileceğini düşündüğünüz 404 sayfalarını (diğer sitelerden bağlantı verilmiş ya da arama motorlarında ön sırada bulunan sayfaları) yönlendirmelisiniz. Aksi takdirde gereksiz bir işlem yapmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın