Android Telefonlarda Hafıza Arttırma Yöntemleri

Pek çok akıllı telefon kullanıcısının sık yaşadığı sorunlardan biri olan hafıza sorununa alternatif birkaç çözüm sunacağız. Bu yöntemler telefonunuzda hiçbir veri kaybına uğramadan boş hafızanızın artmasını sağlar.

telefon hafızası arttırma

Telefonlarda Hafıza Arttırma Yöntemleri

Android cihazların hafızasını arttırmak için dört farklı yöntemimiz bulunmaktadır.

1- Önbellek Temizleme

Telefonunuzda ayarlar>depolama>dahili olarak paylaşılan depolama alanı bölümünde bulunan önbellek dosyalarını temizlemeniz size çok büyük bir hafıza kazandıracaktır.

telefon hafızası arttırma yöntemleri
Önbellek silme uyarısı

Önbellek silmenin telefondaki verilere bir etkisi var mıdır diye soracak olabilirsiniz. Kesinlikle yoktur, önbellek telefonunuzdaki uygulamaların kaydettiği çerezlerdir ara ara temizlemek gereklidir. Temizlemek de size telefonda hafıza kazanmayı sağlar.

2- Dosyaları Arşivleme

Telefonunuzda bulunan dosyaları Dosya Yöneticisi tarzı bir uygulama kullanarak dosyalarınızı arşivleyebilirsiniz. Seçtiğiniz dosyaları tek bir zip dosyasının içerisinde bulundurarak dosyalarınızı düzenleyebilir ve bununla beraber hafıza kazanabilirsiniz.

telefon hafızası nasıl arttırılır
Sıkıştırılmadan önce seçilmiş 5 adet dosya
telefon hafızası nasıl boşaltılır
sıkıştırma sonrası oluşan zip dosyası

Bu işlemin tarifi biraz zor olduğundan dolayı bu konuyla ilgilendiyseniz videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

3- Hafıza Kartı Kullanmak

Telefonunuza hafıza kartı takarak ek bir depolama alanına sahip olabilirsiniz.

telefon hafıza arttırma

4- Bulut Deposu Kullanmak

Bulut depoları istediğiniz fotoğrafı, dosyayı yedekleyebilmeniz için oluşturulan servislerdir. Dosyalarınız servis sağlayıcının sunucularında saklanır ve üyeliğinizle giriş yaptığınız her yerden dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. Bunun için ücretli ve ücretsiz servisler bulunmaktadır. Örneğin Google Drive bu konuda ücretsiz olarak sınırsız fotoğraf depolama ve 15 gb’a kadar dosya depolama hizmeti veren bir servistir.

telefon hafıza kazanma yöntemleri

Bir Cevap Yazın