Instagram Bağımlılığının Önüne Nasıl Geçilir

Günümüzde hem vakit geçirmek için en uygun aracın telefonlar olması hem de bu telefonların tanıdıklarımızla aramızdaki iletişimi sağlamakta en önemli görevi üstlenmesi Instagram kullanıcıların bazen olması gerekenden daha fazla zaman geçirmelerine hatta uygulamaya bağımlı hale gelmelerine neden olabiliyor. Instagram bağımlılığı kaygılandığınız yöne göre sizde arkadaşlarınıza karşı güvensizlik, beğeni sayılarına göre özgüven eksikliği ya da diğer işlerinize odaklanamayacak kadar zaman kaybetmenize yol açabilir. Bunlardan kurtulmak isteyen siz değil de internet bağımlısı olan bireyi bu alışkanlıklarından kurtarmak için neler yapabiliriz diye soran kişiyseniz aynı tavsiyeleri bağımlı kişiye anlatmanız da yerinde olacaktır.

Sosyal Medya ve Instagram Bağımlılığından Kurtulma Yolları

Sosyal Medya ve Instagram Bağımlılığından Kurtulma Yolları

Instagram ve diğer sosyal medya ağlarında aşırı vakit geçiriyorsanız bir anda Instagram’dan kurtulmaya çalışmanız pek sağlıklı olmayacaktır. Her ne kadar bazı kişiler direkt Instagram’ı silin dese de Instagram’ı hayatınızda tutarak bağımlılıktan kurtulmanız da mümkündür. Yapmanız gereken abartılı davranışları en aza indirmektir.

Diğer Kişilerin Profillerini Sürekli Kontrol Etmeyin

İnsanların Profillerini Sürekli Kontrol Etmeyin

Özel olarak takip ettiğiniz kişiler olabilir ancak sürekli onların ne yaptığını öğrenmeye çalışmak bunun için aşırı vakti ve çaba harcamak çok da normal olmayan bir davranıştır. Bu durumun önüne geçmek için yapmanız gereken öncesinde bugün profiline bakmazsam ne olur diye düşünmektir. Bunu birkaç gün uygulayabilirseniz zaten yapmamanın sizde büyük bir kayba yol açmadığını fark ederek bu konuya olan ilginizi kendiniz kaybedeceksiniz.

Beğeni Sayılarını Kaygı Sebebi Yapmayın

Beğeni Sayılarını Kaygı Sebebi Yapmayın

Attığınız fotoğrafların beğenilerini sürekli kontrol ediyor olabilirsiniz ancak bunu Instagram’ın temel gayesi haline getirmeniz doğru değildir. İnsanların sizden fazla beğeniye ya da takipçiye sahip olması sizi kaygılandırmak yerine hiçbir şey hissettirmemelidir. Evet hiçbir şey hissettirmemeli çünkü beğeni sayınız daha fazla olduğunda yeni bir başarıya maalesef ki imza atmış olmuyorsunuz. Ayrıca Instagram’ın önümüzdeki aylarda beğeni sayılarını gizlemeyi planlayan bir güncellemesi olduğunu belirtmemizde fayda var.

Hikayeleri Kaçırmaktan Korkmayın

Hikayeleri Kaçırmaktan Korkmayın

Paylaşılan hikayelerin 24 saat profilde kalıyor olması sizin için bir kaygı meselesi olmamalı. Silinmemesi ve kimin ne yaptığını kaçırmamak için sürekli hikayeleri kontrol ediyorsanız bu durum insanlar dışarıda eğlenirken evde olduğunuzda hayattan geri kalmış hissi yaşayacak kadar durumu ciddiye alabileceğiniz anlamına da gelir. Oysa ki insanlar her gün dışarı çıkmazlar ama her gün birileri dışarı çıkar.

Analiz Uygulamalarını Kullanmayın

Analiz Uygulamalarını Kullanmayın

Takip ve analiz uygulamaları kimlerin sizlerden hikayelerini gizlediğini, bir önceki gönderinizi beğenip son gönderinizi beğenmeyen kişilerin isimlerini listelemeyi sağlayan özelliklere sahipler. Ancak bu analizleri yapıp özel olarak takip etmek uygulamanın hayatınızı yönetmeye başladığı anlamına gelir. Bu durumda da internete bağımlı hale gelmişsiniz demektir. Belki Instagram’ı değil ama analiz uygulamalarını kesin olarak hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

Eski ve Beğeni Almayan Fotoğrafları İrdelemeyin

Eski ve Beğeni Almayan Fotoğrafları İrdelemeyin

Hesabınızı ziyaret eden kişilerin sizi beğeni sayınıza göre yargılayacağını düşünmek en büyük kaygı bozukluklarından birisidir. İnsanlar birbirlerini hesaplarındaki beğeni sayıları için değil muhabbetleri ve dostlukları için severler. İnsanları yüksek beğeni sayıları yerine konuşarak etkilemeye çalışın. Çevrenizde yeterince kişi olduğu zaman beğenilerin sizin için önemi kalmayacaktır.

Kullandığınız Zamanı Sınırlayın

Instagram’da bulunan günlük kullanım süresi analizini açarak günde kaç dakikanızı Instagram’da geçirdiğinizi görebilir ve günlük süre hatırlatıcı koyabilirsiniz. Örneğin bir saat geçirdiğiniz zaman Instagram size hatırlatıcıyı ayarladığın zaman sınırına ulaştın diye uyarı gönderir.

Instagram’da Ne Kadar Zaman Geçirdiğinizi Görme

Yeni Hobilerle Uğraşın

Elinize telefonu aldığınızda Instagram’dan başka girecek bir uygulama bulamıyorsanız yapmanız gereken şey yeni hobiler edinmektir. İlgi çekici ve işe yarar hobileri nasıl bulabileceğinizi anlatan yazımıza da aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Zaman Geçirmek İçin Birbirinden Harika 10 Site ve Uygulama

Bildirimleri Kapatın

Son olarak da uygulamada bulunan bildirimleri kapatarak alakasız zamanlarda uygulamaya girmenize neden olacak en önemli etkenin önüne geçersiniz. Umuyoruz ki Instagram bağımlılığından kurtulmakla ilgili hazırladığımız bu yazı sizin için çözüm olur.

One thought on “Instagram Bağımlılığının Önüne Nasıl Geçilir

  • 27 Mayıs 2020 tarihinde, saat 04:00
    Permalink

    Güzel yazı ?. Tebrikler

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın