internet Hızı Nasıl Ölçülür

Son yıllarda adil kullanım kotası sebebiyle yaşanan internet hızı sorunu kullanıcıların epey moralini bozmakta. Bu durumda kullanıcılar hızlarının yavaşlayıp yavaşlamadığını öğrenmek için internet hız testi yapmak istemekteler. Peki en iyi internet hızı nasıl ölçülür?

internet hızı ölçme

internet Hızı Nasıl Ölçülür

İnternet hızı ölçmenin birkaç yolu olmasına karşın en iyi yöntem ulusal sağlayıcıları kullanmaktır. Çünkü yerel sağlayıcıların sitelerinde bağlanma hızınız değil de aboneliğinizle ilgili bilgilere göre ölçüm yapılmaktadır. Örneğin ttnet hız testi sayfasında size ölçüm yapmadan önce abone olduğunuz paketi sormakta ve buna göre ölçüm yapmaktadır.

internet hız testi mobil

Ayrıca ulusal sağlayıcılar mobil hız testi de yapabilmektedirler, pek çok sağlayıcının sitesi mobile uyumlu değildir. Kullanacağımız sağlayıcının internet sitesi ookla‘dır.

internet hız ölçme

[irp posts=”204″ name=”iPhone X En Kırılgan Telefon Seçildi”]

Siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranda yapmanız gereken tek şey “GO” tuşuna tıklamak. Ardından ölçüm yapılacak ve hızınız size sunulacaktır.

internet hızı ölçüm türk telekom uydunet

Telefon Hız Testi Programı

Telefonunuzda her an internet hızınızı görebilmek isterseniz aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Ookla mobil kullanıcılar için de hız testi uygulaması hizmeti sunmaktadır. Google Play üzerinden indirip hızınızı tek tıkla ölçebilirsiniz.

telefon hız testi ölçme

[irp posts=”611″ name=”Eski iPhone’lar Bilerek mi Yavaşlatılıyor?”]

internet Hız Testi Kaç Olmalı

Pek çok kullanıcı tarafından merak edilen bir konu da internet hız testi yapıldığı zaman hangi aralıklardaki hızların iyi olduğudur. Aboneliğinizin ötesinde bir hıza ulaşamayacağınız gibi interneti kullanan kişi sayısı, bulunduğunuz bölgedeki internet kullanım yoğunluğu gibi sebepler bile internet hızınızı etkilemekte olup tek kişilik bir internet kullanımına 8 mbps hız yeterli olacaktır. Ancak aynı interneti iki kişinin kullandığını düşündüğümüz zaman bu hız yavaş gelebilir.

2 thoughts on “internet Hızı Nasıl Ölçülür

 • 22 Ocak 2018 tarihinde, saat 14:07
  Permalink

  Başarılı bir yazı olmuş.

  Yanıtla
 • 10 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:02
  Permalink

  Başarili bir yazi olmuş tebrik ederim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın