Stephen Hawking Kimdir

Stephen Hawking, dünya genelinde tanınan ünlü fizikçi, astronom ve yazardır. 8 Ocak 1942 tarihinde İngiltere’de doğmuş olup 21 yaşındayken ALS hastalığına yakalanmıştır. 14 Mart 2018 yani bugünün sabahı Türkiye saatiyle 07.20 civarında hayata gözlerini yummuştur.

Son zamanlarda sık sık uzay ve ölüm hakkında yapmış olduğu açıklamalarla gündeme gelen Hawking, şimdiye kadar Einstein’den sonraki en önemli fizikçi olarak kabul edilmektedir.

stephen Hawking hayatı

Stephen Hawking Hayatı

1942 yılında doğan Stephen Hawking‘in çocukluğunda ailesinin tıpla ilgilenmesini istemesine rağmen matematik okumak istiyordu ancak o dönemlerde okulun matematik bölümü olmadığı için fizik bölümünü tercih etti. Henüz Oxford Üniversitesi’nde eğitimine devam ederken tedavisi olmayan ALS hastalığına yakalandı.

Stephen Hawking Hastalığı

Bu hastalık sinir sistemini felç ettiği için artık tekerlekli sandalye üzerinde yaşamak zorundaydı. Daha da kötüsü bu hastalık konuşmasını ve diğer temel ihtiyaçlarını gidermesine bile engel oluyordu. Doktorların en fazla iki üç yıl yaşayacağını söylediği Hawking, hastalığına rağmen 55 yıl daha yaşadı.

Hastalığı çalışmalarına devam etmesine engel olmadı ve Cambridge Üniversitesi tarafından profesör ünvanına layık görüldü. Yazdığı kitaplar onlarca farklı dile çevrildi ve pek çok bilimsel çalışmada yol gösterici olarak kullanıldı.

stephen hawking hastalığı

Stephen Hawking Teorileri

Stephen Hawking, dünyadan başka gezegenlerde yaşamın olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve bunun araştırılması gerektiğini, yapay zekanın insan zekasını geçip tehlikeli bir hal alabileceğini ve dünyaya iyi bakılmazsa bin yıl içerisinde insanlığın yok olacağını söylemiştir. Bu teorileri en bilinen teorilerindendir.

stephen hawking teorileri

Stephen Hawking Özlü Sözleri

Wikisöz/Stephen Hawking sayfası üzerinden tüm Stephen Hawking sözlerine erişebilirsiniz. Aralarından en çok bilinenleri ise şunlardır.

Bence beyin bilgisayar gibi bir program. Dolayısıyla teoride beyni bilgisayara kopyalamak mümkün. Bu sayede bedenen öldükten sonra bile bir yaşam formu oluşturulabilir. Ancak şu anki imkanlarla bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil.

Biz, oldukça ortalama bir yıldızın ufak bir gezegenindeki gelişmiş maymun türleriyiz. Fakat evreni anlayabiliyoruz. İşte bu bizi çok özel kılıyor.

Eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse, sonuç, pek muhtemel Kolomb’un Amerika’ya ayak bastığındaki gibi olur. Bu da yerli Amerikalılar için çok iyi olmamıştı.

stephen hawking özlü sözleri

Stephen Hawking Ölüm Tarihi

Stephen Hawking bu sabah yani 14 Mart 2018 tarihinde 76 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Bir Cevap Yazın