Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Para kazanmanın, gittikçe zor olduğu ülkemizde genel bir endişe havası oluşmaya başladı. Belirli dönemler için çok kazandıran meslekleri artık kimse yapmazken, bazı sektörler ise her geçen gün daha fazla ön plana çıkıyor. Yapılan yeni bir araştırma, ülkemizdeki en çok kazandıran meslekleri duyurdu. Meslek tavsiyesi isteyen genç arkadaşlarımız için bir kılavuz oluşturan bu listede şaşırtacak meslekler bulunuyor.

1)Noterlik

Noterlik

Noter, Yapılan işlemlerin resmiyet kazanması ve hukuki ilişkilerin düzenlemesi açısından önem arz eden bir meslektir. Hem özel de hem de devlette çalışma fırsatı bulabilen noterler, en çok kazandıran mesleklerin başında geliyor. Özellikle de birinci sınıf ve merkezi yerlerde hizmet veren noterler, yıllık ortalama 300 bin TL kazanıyor.

2) Yazılım Mühendisliği

Günümüzün teknoloji çağı olduğunu herkes biliyor ve bu bilinen gerçekte en çok para kazananlar da teknoloji ile ilgilenenler oluyor. Dijitalleşen ve teknolojiyi kapsayan yazılım sektörü son zamanların en çok önem verilen ve herkesin yoğunlaştığı sektör pozisyonunda yer alıyor. Bir yazılım mühendisi yıllık ortalama 250 bin TL kazancı hesabına ekliyor.

3) Eczacılık

Eczacılık

Sağlık sektörü, günümüzde hangi bölümünde yer alırsanız, kaybetmeyeceğiniz bir sektör olarak duruyor. Eczacılık sektöründe bir ilacın nasıl kullanılacağını ve yan etkilerinin neler olduğunu hastalara açıklayabilecek iletişim yeteneğine sahip olmanız çok önemlidir. Günümüzde eskiye göre eczacılık sektörüne ilgi giderek artmaktadır. Herkesin aklına böyle giderse eczacılık sektörü batar mı gibi düşünceler gelse de eczacılık batmaz ve günümüzde en çok kazandıran mesleklerin başındadır. Eczacılar, yıllık ortalama 150 bin Tl kazanmaktadır.

4) Avukatlık

Avukatlık

Ülkemizde sayısı her sene en çok artış gösteren fakültelerden biri hukuk fakültesi, çünkü kurulum maliyeti az, laboratuvar gibi ortamlarda çalışmayı gerektirmediği için fazlasıyla ilgi görüyor. Kendi bürosunu açan bir avukat müvekkil bulma, çevre edinme konularında zorlanıyor, veya hukuk bürolarında çalışan avukatlar için de çoğu zaman çalışma koşulları yıpratıcı olsa da avukatlar yıllık ortalama 150 bin TL kazanç sağlamaktadır.

5) Petrol Mühendisliği

Petrol Mühendisliği

Petrol ve diğer yer altı kaynaklarını aramak, bulmak, çıkarmak, taşımak ve işlemek ile ilgili projeler geliştirmekle görevli olan petrol mühendisleri, Bunun yanı sıra yurt dışında iş imkanı bulan petrol mühendisleri için imkanlar son zamanlarda artmış bulunuyor. Bilindiği üzere dünyamızın ana üretim noktası petrol üzerinden işlemektedir. Dünyadaki ve Türkiye’deki fakülteler de bölüme yönelim son yıllarda artış göstermektedir. Petrol mühendisleri yıllık ortalama 100 bin TL almaktadır.

Bir Cevap Yazın