Android Güvenli Mod Ne Anlama Gelir Nasıl Çıkılır

Android cihazlarda genellikle yanlışlıkla açılan veya telefonların bazen zorunlu olarak geçiş yaptığı bir mod olan güvenli mod telefonunuzdaki sonradan yüklenmiş uygulamaların gizlendiği bir açılış türüdür.

Güvenli Mod Ne İşe Yarar?

Telefonunuzda bir sorun yaşandığında güvenli moda geçerek üçüncü parti uygulamalarını yani sistem uygulaması olmayan tüm uygulamaları inaktif ederek telefonunuzu başlatabilirsiniz. Bu durumda soruna sebep olan uygulama telefonunuzda yokmuş gibi açılacağı için telefonunuzdaki ayarları düzenleme ve gerekli değişiklikleri sorunsuz bir şekilde yapma imkanınız olur.

Güvenli Moda Nasıl Geçilir

Telefonunuzun kilit tuşuna basılı tutarak kapatma menüsünü açtıktan sonra “Telefonu kapat” butonuna basılı tutmanız bu seçeneğe ulaşmanız için yeterli olacaktır. Ardından alttaki resimde görünen seçenek karşınıza gelecektir.

Bir Android cihazda "Güvenli Modda Yeniden Aç" seçeneği gelmiş ekran görüntüsü.

Tamam demenizle birlikte telefonunuz yeniden başlayacak ve güvenli modda açılacaktır. Bu işlem telefonunuzda hiçbir değişikliğe neden olmaz. Normal şekilde telefonunuzu yeniden başlatarak eski haline dönebilirsiniz. İsterseniz şimdi denemek için bile bunu uygulayabilirsiniz.

Güvenli Moddan Çıkamıyorum, Ne Yapmalıyım

Telefonunuz güvenli moda kendiliğinden geçiyor ve normal başlattığınızda bile tekrar güvenli modda açılıyorsa çare olarak telefonunuzu kapatıp bir süre bekleyebilirsiniz. Çünkü bu sorunun telefonun aşırı ısınmasından dolayı yaşanma ihtimali var. Böyle bir durum çok zor ancak sorununuz hala çözülmediyse telefonunuzun şifresini kaldırma (açmadan sıfırlama) yöntemleri işinize yarayabilir.

Telefon Şifresi Nasıl Kaldırılır

Genellikle şifresi unutulmuş telefonları açmak için kullanılan bu yöntem telefonunuzun kilit ve ses tuşlarını kullanarak telefonunuzu sıfırlamayı sağlar. Bu durumda telefonunuzdaki TÜM VERİLER SİLİNİR. Epey uğraştıktan sonra son çare olarak bu yönteme başvurmanızı öneriyoruz çünkü güvenli modda kalan telefonlar genellikle bir süre sonra kendiliğinden eski halde açılmaya başlamaktalar. Bu işlemi yapmadan önce güvenli modda erişebildiğiniz verileri (rehber, galeri) yedekleyebilirsiniz.

Rehber Aktarma İşlemi

Yedekleme işlemi için de aşağıdaki videomuza bakarak telefon rehberinin kayıpsız bir şekilde nasıl yedeklenebileceğini öğrenebilirsiniz. Güvenli modda bu işlemler sınırlı bir şekilde yapılabilmektedir. Genellikle rehberinizi açtığınızda sağ üstte üç nokta bulunur ve burada “Rehberi dışa aktar.” seçeneği olur. Bu seçeneğe ulaştıktan sonra videoyu takip ederek devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın