Telefonda Kullanılabilecek En İyi Şarj Tasarruf Yöntemleri

Günümüzde telefon teknolojisi hız kesmeden güçlenmeye devam etse de maalesef ki şarj teknolojisi yerinde sayıyor. Bu da telefonlarımızın şarjlarının her gün daha zayıf kalmasına sebep oluyor. Pil ömrünü uzatabilmek ve pil tasarrufu sağlamak için yapabileceğimiz bazı yöntemler bulunmakta.

Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapmak Gerekenler

Markası fark etmeksizin telefonlar için kullanılabilecek bazı klasik şarj tasarrufu yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar ekran parlaklığını kısmak, telefonu kullanmadığınız anlarda uçak moduna almak, arka plan uygulamalarını kapatmak gibi yöntemlerdir. Biz öncelikle pek bilinmeyen ama çok etkili olan yöntemleri yazacağız. İlk üç maddede ileri düzey kullanıcılar için üst düzey yöntemlere değinilmiştir. Telefon ayarlarını yönetmeyi iyi bilmiyorsanız diğer maddelere göz atabilirsiniz.

1- Telefonunuzun Grafik Ayarlarını Kısın

Telefonunuzda bulunan işlemlerin çalışma efektlerini sıfıra indirmek büyük oranda şarj tasarrufu sağlayacaktır. Pil ömrünü kısaltan en önemli etken ekran olduğu için bu özellik ekranın şarj üzerindeki olumsuz etkisini büyük oranda düşürecektir.

telefonda etkili şarj tasarrufu yöntemleri pil ömru uzatma

Bu özelliklere geliştirici seçeneklerinden ulaşabilirsiniz. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki videomuza göz atabilirsiniz. Sadece bir buçuk dakikalık bir video 🙂

Eğer ilgili sayfaya ulaşamıyorsanız geliştirici seçeneklerini açmanız gerekebilir. 3 numaralı maddede nasıl açıldığı anlatılıyor.

2- İnterneti 3G’yle Kullanın

4G ile internet kullanmak her ne kadar güzel olsa da şarj üzerindeki etkisi buna ters orantılıdır. Pil ömrünüzü uzatmak için ihtiyacınız yoksa 3G kullanın ya da interneti kapalı tutun. Bu ayar bazı telefonlarda 4G kullan gibi bir seçenekle, bazılarında da LTE ve WCDMA bağlantıları olarak görünür. LTE 4G demektir. Ayarlar sayfasına girdiğinizde hücresel ağ ya da mobil veri ayarları bölümünden bu özelliğe ulaşabilirsiniz.

pil ömrünü uzatma şarj tasarrufu samsung

3- Arka Plan Uygulamalarını Yönetin

Üstteki videomuzda bahsettiğimiz şekilde şarj tasarrufu sağlamak için arka planda çok enerji harcayan uygulamaları silebilirsiniz. Ancak bu bilgiye ulaşmak için geliştirici seçeneklerini açmalısınız. Nasıl açacağınızı görmek için de bu videomuzu izleyebilirsiniz.

Android Pil Ömrü Sorunu Hakkında

Buradan sonraki maddeler kolaylıkla uygulanabilecek ve herkesin kullanmasını tavsiye ettiğimiz özelliklerdir. Bu maddeleri biliyorsanız Gelişmiş Teknolojiye Rağmen Şarj Sorunu Neden Çözülemiyor isimli yazımıza göz atmayı düşünebilirsiniz.

4- Telefon Parlaklığını Kısın

Çok klasik bir yöntem olsa da telefon parlaklığını mümkün olduğu kadar kısık ayarlarda kullanmanız şarjınızın süresini önemli ölçüde etkilemektedir.

5- Uçak Modunu Açın

Eğer kimsenin sizi aramasına da ihtiyacınız yoksa veya şarjınız gerçekten kritik durumdaysa telefonunuzun tüm kablosuz bağlantılarını kesmek için uçak modu özelliğini kullanın. Bu özellik telefonunuzun pil ömrünü önemli derecede uzatacaktır.

6- Arka Plan Uygulamalarını Kapatın

Açtığınız uygulamalarınızın arka planda açık kalması şarjınızı olumsuz etkileyen bir durumdur. Genellikle orta tuşa basılı tutarak veya sağ, sol ekran tuşlarını kullanarak arka planda açık uygulamalara ulaşabilirsiniz. Bunları kapatmak için ekranda sürüklemeniz yeterli olmaktadır.

akıllı telefon batarya ömrü ne kadar

7- Gereksiz Kablosuz Bağlantılar

Kullanmadığınız durumda açık olan Wifi ve GPS telefonunuzun pil ömrünü kısaltan etkenlerden biridir. Gerekmediği durumlarda kapatmanızı tavsiye ederiz.

Android Cihazlarda Pil Ömrü Kısalır Mı

Telefonlarda kullanılan bataryalarda lityum-iyon piller kullanılmasından ötürü telefonlarınız bir yıl sonra aldığınız günkü verimliliği gösteremezler. Her ne kadar pil ömrünü uzatmak için şarj tasarrufuyla uğraşsanız da bu durum bataryanızın daha hızlı tükenmesine sebep olmaktadır. Lityum bataryaların enerjisi yıllar geçtikçe %70’e kadar düşebilmektedir. Bu durumda batarya değişikliği gerekebilir.

Bir Cevap Yazın