Windows 10 Açılış Şifresini Kaldırma Yöntemi

Cihazların güvenliği için oluşturulmuş en önemli özellik olan bilgisayar şifresi özelliği Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarlar için kurulumda zorunlu tutuyor. Ancak Windows 10 açılış şifresini kaldırmak için yapılması gereken birkaç işlem var. Bu işlemlerin ardından bilgisayarınız giriş ekranında size şifre sormadan kolayca açılacaktır. Bilgisayar parolaları her ne kadar güvenlik için gerekli olsa da ortak kullanım alanında olmayan bilgisayarlar için gereksiz bir özellik sayılabilir. Bu yüzden nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Windows 10 Girişte Şifre Sormayı Engelleme

Bilgisayarımızın bize açılışta şifre sormasını engellemek için yapacağımız işlemlerin başında bir komut dosyasına ulaşmak gerekiyor. Klavyede bulunan Windows+R tuşlarına basarak çalıştır adındaki komut çağırma istemcisini başlatabilirsiniz. Karşınıza gelen ekrana “netplwiz” yazmanız gerekmektedir.

windows 10 açılış

Bir sonraki ekran “Kullanıcı Hesapları” penceresi olacaktır. Burada önceden seçili olarak gelen “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.” seçeneğinin tikini kaldırmanızın ardından bilgisayarınızın şifresini girerek kendinizi doğrulamanız gerekecektir. Bu da gireceğiniz son şifre olacaktır.

windows 10 şifre kaldırmak için

Açılış Şifresini Geri Getirmek

Eğer bir gün bu uygulamadan vazgeçerseniz yapmanız gereken şey tekrar kullanıcı hesapları ekranına gelip kaldırmış olduğunuz tiki tekrar işaretleyerek kaydetmektir.

Windows 10 Şifre Değiştirme

Eğer bilgisayarınızda bir Microsoft hesabıyla oturum açtıysanız şifreniz otomatik olarak hesabınızın şifresi olacaktır. Bu sebeple Microsoft hesabı girişi sayfasına girerek hesap ayarlarınıza ulaşabilir ve değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra profilime git seçeneğine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki sayfa gelecektir. Şifremi değiştir seçeneğiyle bilgisayarınızın da şifresinin değişmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik bunu yapmak için bilgisayarınızın başında olmanıza bile gerek yok, internet olan her yerden bilgisayarınızın şifresini değiştirmek mümkün.

microsoft windows şifre ve hesap ayarları değiştirme

Eğer bilgisayarınızda kullandığınız Windows sürümü orijinal değilse sağ altta rahatsız edici bir uyarı kalabilir. Bu durumda da küçük bir uygulamayla o yazıdan kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın