Youtube Telif Sebebiyle Kaldırılan Videoya İtiraz Etme

İçerik üreticilerinin haklarını koruma altına almak için otomatik çalışan Youtube‘un telif hakkı sistemi ne kadar gelişmiş bir sistem olsa da bazen hatalar yapabilmektedir. Bu durumda Youtube’a itiraz ederek karşı bildirim yollamanız gerekmektedir. Bu durumda talebiniz sistem değil gerçek insanlar tarafından incelenecek ve daha sağlıklı sonuç verecektir. Öncelikle hangi durumlarda telif hakkı ihlaline itiraz edilebildiği hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Youtube Telif Hakkı İtirazı Nasıl Yapılır?

Telif hakkı ihtarına itiraz etmek için bu sayfada bulunan telif hakkı bildirimleri bağlantısına tıklayarak ihtar alan videolarınıza ulaşabilirsiniz. Bu videolar Youtube’da görünmemesine rağmen yönetim panelinde görüntülenebilmektedir. Bu sayfaya geldiğinizde yapmanız gereken itiraz etmek istediğiniz videoyu seçip itiraz formuna ulaşmaktır. Videonun yanında itiraz butonu bulunmakta olup geçerli bir neden yazmamanız talebinizin reddedilmesine sebep olur.

telif hakkı bildirimlerine itiraz etme

İtiraz formu Nasıl Doldurulmalı

Youtube’un kurallarına göre itiraz bölümünde resmi isminizi ve soyadınızı kullanmalısınız. Ardından itiraz ettiğiniz videonun linkini ve mail adresinizi yazmalısınız. Son olarak da itiraz sebebinde sorunun ne olduğunu detaylıca anlatmanız gerekir.

İtiraz formu nasıl doldurulmalı

Youtube’un kabul edeceği bir itiraz sebebi yazmak için telif hakkı ihtarının sebebini belirtmeli ve neden bunun hatalı olduğunu düşündüğünüzü belirtmelisiniz. Örneğin videonuz bir müzik kullandığınız için kaldırıldıysa bu müziği videonuzdan kaldırdığınızı (yayınlanmış videoların sesleri sonradan değiştirilebiliyor) ve bu sebeple telifin artık geçersiz olduğunu belirtebilirsiniz. İlginç gelebilir ama Youtube şeref ve namus üzerine edilen yeminlere önem vermektedir. Talebin sonuna şu ifadeyi eklemelisiniz.

“Kaldırılacak ya da devre dışı bırakılacak malzemenin yanlışlıkla veya hatalı tanımlama sonucunda kaldırıldığına ya da devre dışı bırakıldığına iyi niyetle inandığıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.”

Bu yazı Youtube’un kendi telif hakkı itirazı nasıl yapılır sayfasından alınmıştır. Bu sayfa kapanmış kanallar içindir. Telif hakkı sebebiyle kapatılmış Youtube kanalları itiraz formuna ulaşamayacakları için itiraz ederken sadece mail yoluyla iletişime geçebilmektedir. Bu sebeple itiraz formuna ulaşma imkanınız varsa mail yoluyla Youtube’a ulaşmayı denemeyin.

Telif Yememek İçin Yapılması Gerekenler

Size ait olmayan içerikleri kanalınıza yüklemeniz telif hakkı ihtarı almanız durumunda hiçbir şekilde itiraz edemeyeceğiniz bir durumdur. Kanalınızın kapatılmaması için buna girişmemenizi tavsiye ederiz. Zaten amacınız para kazanmaksa başkasının videosunu yüklediğinizde kazanılan para da videonun asıl sahibine gitmektedir. Para kazanma hakkında daha fazla bilgi için şu yazımıza göz atabilirsiniz;

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır

Üçüncü kişilerin kullanımına izin verilip verilmediğini bilmediğiniz müzikleri kanalınızda kullanmayın. Bunu anlamanın yolu içeriklerin açıklama bölümünde en altta bulunan lisans bölümüne göz atmaktır. Creative Commons lisansıyla yayınlanmış videolardan alıntılar yapabilir ve içeriklerinizde kullanabilirsiniz. Bu durum hem müzikler hem de normal videolar için geçerlidir. Aksi taktirde videolarınız ya yayınlanmadan otomatik kaldırılır ya da bir şikayetin ardından direkt ihtara maruz kalır.

youtube telif gerektirmeyen videolar
Creative Commons ile lisanslanmış bir video örneği. Lisans durumu açıklama bölümünden görülebilir.

Normal şekilde yayınlanan videolarda lisans bölümü olmaz ya da Standart Youtube Lisansı yazar. Bu videolardan alıntılar yaparak kendi videolarınızda kullanamazsınız..

Youtube Telifsiz Müzikler Bulma

Youtube tarafından içerik üreticileri için hazırlanmış olan bir içerik kütüphanesi bulunmaktadır. Bu sayfada bulunan tüm müzikleri rahatça indirebilir ve videolarınızda kullanabilirsiniz. Bu kütüphane telif sorunu yaşayan kullanıcıların içeriklerinde yayınlayabilecek müzikler bulabilmesi için hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın