Tank Gibi Telefon | Blackview BV6800 Pro

Günümüz akıllı telefonlarının ne kadar narin ve kırılgan olduğu ortada. Özellikle bazı meslek dallarında telefonlar olukça risk altındadır. Mevcut piyasa şartlarında ortalama bir telefon 3000 TL seviyelerinde, hal böyle olunca bu telefonların hasar alması ekonomik zarar yaşatacaktır. Bu koşullar ele alındığında Blackview BV6800 PRO sağlamlığı ile insanların ilgisini çekmektedir.Gelin 2019 eylülde piyasaya çıkan Blackview BV6800 PRO neymiş yakından inceleyelim.

blackview-bv6800-pro

Sağlamlık

Telefonun en öne çıkan özelliği sağlamlık konusuna biraz değinelim, gövde malzemeleri çelik ve plastik kombinasyonundan yapılmış ve ele alınca gerçekten sağlam hissettiriyor. Ekran camından daha dışarıda olan gövde sayesinde cam üstüne düz zemine düşmelere karşı da oldukça korunaklı hale gelmiş. Ekran kısmına gelmişken ön cam Corning Gorilla Glass 3 teknolojisini kendinde barındırıyor. IP68 sertifikası bulunan telefon suya ve toza karşı tamamen dayanıklı bu sayede telefonun donanımlarını da oldukça iyi bir şekilde korumayı başarıyor. Bu şartlar altında bu telefon en dayanıklı telefon unvanını sonuna kadar hak ediyor

Ekran

5.7 inçlik bir ekranı bulunan telefon bu boyut ile orta boyutlu telefonlar arasına girebilir. Bu 5.7 inç ekranın kapladığı alan 83.84 cm² ve gövdeye oranı 63.82 %. Her ne kadar güncel telefonlarda bu az bir değer olsa da bu sağlamlığın hakkını vermek için bundan daha iyi bir oran beklenemezdi. Ayrıca 16 milyon renk sunan bu ekran 18:9 oranında 1080 x 2160 çözünürlüğünde IPS LCD bir panel kullanıyor, panelin diğer özellikleri ise 60 Hz ve 423 PPI piksel yoğunluğunda olmasıdır.

Blackview

Tasarım

Olukça sade ve genele hitap eden tasarımda arka kısıma iki kamera, flaş ve ıslak olsa bile çalışan parmak izi okuyucusu yerleştirilmiş, ön tarafta ise üst kısıma ahize, ön kamera ve sensörler yerleştirilmiş. Alt kısımda bulunan tuşlar ise yazılım sayesinde ekranın içerisine alınmış ve ekran aşağıya doğru uzatılarak daha kullanışlı bir hale gelmiş. Sağ tarafta ses tuşları ve güç tuşu sol tarafta sim kart çekmecesi ve farklı özellikler ataya bildiğimiz bir tuş bulunuyor. Ayrıca arka tarafta, sağ ve sol tarafta IP68 sertifikasının özellikleri vurgulanmış.

blackview-bv6800-pro

Temel Donanımlar

64 bit mimarisi ile çalışan telefon 1.5 Ghz hızında 8 çekirdekli bir işlemciye sahip. Grafik işlemcisi tarafında ise 650 MHz hızında Mali-T860 MP2 kullanılmış. Ram tarafında ise 4 GB DDR3 bellekler telefonda yerini bulmuş. Ayrıca 64 GB depolamaya sahip olan telefon 128 GB’a kadar olan hafıza kartlarını destekliyor.

Kamera

Toplam üç kamerası bulunan telefonun arka kameralarından ilki yani ana kamerası 16 MP çözünürlükte ve F2.0 diyafram değerindedir. Arka taraftaki ikinci kamera ise 0.3 MP çözünürlükte F2.8 diyafram değerinde derinlik algısı için kullanılmaktadır. Ön kamera 8 MP olup F2.2 diyafram değerindedir. Kameraların lensleri Sony tarafından üretilmektedir.

blackview-bv6800-pro

Batarya

Telefonun en can alıcı noktalarından biri ise bataryası dır. Oldukça devasa bir bataryaya sahip olan telefon bu batarya sayesinde yoğun kullanım altında iki günü rahatça çıkarmaktadır. 6580 mAh kapasitede değiştirilemeyen bir bataryaya sahip olan telefon sıfırdan tam şarja sadece 2.5 saatte ulaşıyor. Type-c teknolojisini bünyesinde barındıran telefon kablolu şekilde 24w ayrıca kablosuz şarj donanımı ile 10w gibi oldukça iyi şarj imkanları sunuyor.

Dezavantajları

Blackview mühendisleri ne yapmaya çalışmış dedirten bir şarj soketi barındıran telefon type-c olmasına rağmen piyasada ki herhangi bir type-c kablo ile kullanılamıyor. Kalın kasasından ötürü çok içeride kalan soket biraz daha dışarı alınmalıydı ama mühendisler ne gerek var diyerek şarj kablosunun ucunu uzatmayı tercih etmiş.

Resimde de görüldüğü gibi bulması bir haylı zor olan hatta imkansıza yakın olan kablo ile normal type-c kablo arasındaki fark. En önemli dezavantaj yüzünden o kabloya gözünüz gibi bakmalısınız. Maalesef normal uzunluktaki type-c kablo soketleri kullanılamıyor.

Bir diğer dezavantaj ise tercihen değişebileceği gibi bazı kişiler için sorun olmayabilir. Telefonun arayüzü tanıdığımız saf android olan Android one arayüzüne sahip. kendine özgü bir arayüze sahip olsaydı daha iyi olabilirdi.

Henüz 1 senelik bile olmayan bir telefon 5G teknolojisini desteklemiyor, güncel telefonların bir çoğu 5G yi kullanmasalar bile yakın gelecek için bünyelerinde barındırıyor. Bu kadar yeni bir telefonda da beklenirdi.

Bir Cevap Yazın